belangrijk aandeel heeft. Van de 36 lezingen nam Nederland daarom een kwart voor zijn rekening. Daarnaast waren er voordrachten uit de USA (3), Zweden (1), Frankrijk (6), Denemarken (1), Zwit serland (1), West-Duitsland (5), Engeland (4), Spanje (2), Noorwegen (1), Finland (1), Luxem burg (1) te beluisteren. De Israëlische spreker liet in verband met plichten ten behoeve van de vrede tussen Israël en Egypte op het laatste moment verstek gaan. Door een voorafgaande intensieve campagne be schikten de organisatoren over een ruim aanbod van papers. De keuze werd bepaald door de kwa liteit van de inhoud en door een goede verdeling over de gekozen thema's en over de deelnemende landen. Het aanbod was zo groot en van zoveel kwaliteit, dat besloten werd 36 papers te accep teren, waardoor meer parallelzittingen werden ge- introduceerd dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Ook de keuze van de thema's voor het symposium was niet gemakkelijk. Uit mijn inleiding citeer ik het volgende: ,,De informatie en informatiesystemen kan men vanuit verschillende gezichtspunten bestuderen. Enkele van de belangrijkste hiervan zijn: 1. Wat is het doel van de informatie? Voor welke functies is de informatie bestemd? 2. Welke soorten gegevens zitten in de informa tiesystemen, welke relaties bestaan er tussen de gegevens? Moet de informatie up-to-date worden gehouden? 3. Hoe is de organisatie van de informatievoor ziening? Het gaat hierbij om de informatie stromen in verticale richting tussen de ver schillende bestuurlijke niveaus, in horizontale richting tussen de verschillende diensten en om de informatievoorziening van de burgers. 4. Wat is de relatie met het recht? Blijkbaar be staat er zeer weinig wetgeving op het terrein van de informatievoorziening. Toch is dit op zichzelf een zeer belangrijke en kostbare maat schappelijke activiteit met alle mogelijke poli tieke consequenties. 5. Wat zijn de technische ontwikkelingen op het terrein van gegevensverzameling en -verwer king en informatievoorziening? 6. Hoe staat het met het onderwijs op het gebied van het data management? Het gaat hier niet om de pure informatica, waarvoor het onderwijs vaak goed geregeld is, maar om de toepassing van deze wetenschap voor diverse probleemgebieden. 7. Door de snelle ontwikkeling van het urban data management in onze landen, bestaat de morele verplichting de ontwikkelingslanden de kennis en de techniek over te dragen. Het is de vraag hoe dit op de beste manier kan geschie den. Omdat voor het symposium slechts enkele dagen beschikbaar waren, heeft het organisatiecomité een keuze moeten maken uit deze gezichtspunten. Gekozen werd voor drie aspecten, en wel: func tionele, organisatorische en technische. Wij hopen echter dat ook de andere gezichtspunten in de komende jaren aan bod zullen komen. De geselecteerde papers hebben meestal niet uit sluitend betrekking op één van de drie aspecten, maar meestal op twee of drie. Dit bracht het orga nisatiecomité op het idee als symbool voor dit symposium een ruimtelijke figuur te nemen waar van de assen de drie genoemde aspecten zijn. Ieder paper past ergens in deze ruimtelijke figuur. Meestal zijn de voordrachten gebaseerd op een combinatie van de drie aspecten. In het program ma is voor de duidelijkheid aangegeven in welk thema het onderwerp het best aansluit." Naast deze 3 thema's werd de laatste middag be- TECHNICAL ASPECTS 158 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 14