steed aan de fascinerende technieken van View data en Euronet, omdat het organisatiecomité van mening is dat deze in de toekomst betekenis zul len krijgen voor het urban data management. Iets over de voordrachten a. Organisatorische aspecten Aan de organisatorische aspecten van de infor matievoorziening werden acht lezingen gewijd. De onderwerpen, die hierbij aan de orde kwamen, hadden betrekking op: - coördinatie van de informatiesystemen; - centralisatie of decentralisatie; - invloed van de micro- en minicomputers op het urban data management; - gegevensbescherming, privacy-aspecten. Omdat Nederland op het gebied van de organisa tie van de informatie internationaal geen gek fi guur slaat, werd de rij geopend door prof. B. K. Brussaard van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Hij ging speciaal in op de informatie systemen met betrekking tot grond, gebouwen en netwerken. Met name behandelde hij de noodzaak van coördinatie vanuit het oogpunt van effectief gebruik en van kosten. Het gaat hierbij niet alleen om de coördinatie tussen de systemen onderling, maar ook om de aansluiting aan bevolkings- en socio-economische informatiesystemen. Daarnaast is ook de coördinatie tussen de verschillende be stuurlijke niveaus van belang. Daarna vertelde de heer P. A. Tas over de orga nisatie van de informatievoorziening in Amster dam in verband met de stedelijke problematiek aldaar. Naast enkele eerder genoemde thema's is een probleem bij de gemeentelijke automatisering de vermindering van de beschikbare financiële middelen. Sinds een jaar bestaat in Amsterdam de afdeling „Bestuursinformatie" die een belangrijke rol speelt in de organisatie. Omdat het Amerikaanse „Bureau of the Census" altijd een belangrijke rol speelt in de ontwikkeling van het urban data management werd door de heer Kavaliunas een voordracht gehouden over het „commerce/cities program". Dit programma wordt toegepast in 10 Amerikaanse steden en heeft betrekking op de economische ontwikkeling, de technologische vooruitgang en het gebruik en beheer van informatie. Kenmerkend in de V.S. is de toenemende rol van de plaatselijke overheid. Dit is het snelst groeiend deel van de Amerikaanse economie. Hiermee gaat gepaard een grote be hoefte aan informatie op stedelijk niveau. Andere interessante onderwerpen waren: - de informatievoorziening in relatie tot de demo cratisering van het planningsproces in stede lijke gebieden (A. Alvarsson, Zweden); - de invloed van grote veranderingen op politiek en sociaal terrein op de informatieverzorging (M. de Forn, Spanje). Een overzicht van de trends op het terrein van de gegevensbescherming en privacy werd gegeven door de heer L. Carreno Piera uit Spanje. Het was jammer dat aan dit belangrijke onderwerp slechts één lezing was gewijd. b. Functionele aspecten De functionele aspecten van informatieverzorging werden behandeld in 12 papers. De opzet was bij dit thema echter niet zo breed als de organisato ren hadden gehoopt. Verreweg de meeste lezingen hadden betrekking op regionale en stedelijke planning of op informatieverzorging voor meer dere functionele toepassingen. Alleen de drie En gelse bijdragen hadden betrekking op andere spe cifieke toepassingen. In deze groep was één Ne derlandse voordracht, waarin de heer Van Kam pen de achtergronden en werkwijze van Insyron uiteenzette. De onderwerpen die door de sprekers aan de orde werden gesteld hadden betrekking op: - wel of niet oppervlakte-gebonden gegevens; ngt 79 Prof. Brussaard sprekend over de organisatie van de in formatievoorziening. 159

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 15