van het kadaster en de plannen dienaangaande hoort men evenmin iets, alsof het in de toekomst geen pro blemen meer zijn. De doorvoer en de uitvoer schijnen volgens het ge publiceerde trendscenario voortaan zelfs automa tisch te gaan verlopen, hoewel uit de vrij beperkte omschrijving van de doelstellingen op blz. 9, nl. al leen het bevorderen van de rechtszekerheid en het leveren van een bijdrage aan de ruimtelijke ordening, niet duidelijk wordt, wat er nu precies uit- en door gevoerd zal worden. Bij lezing van het volledige rap port Verkenningen van de Kadasterwerkgroep wordt dit allemaal een stuk duidelijker. Het is dan ook bepaald jammer dat dit buitengewoon waarde volle rapport nog niet is gepubliceerd. In afwachting daarvan volg ik nu maar mijn eigen doelstellingen- scenario, al was het alleen vanwege het juridisch- bestuurlijk perspectief. 2. Doelstellingen Om te beginnen moet mij dan de opmerking van het hart, dat voor geheimzinnigheid rond de kadastrale doelstellingen echt geen reden bestaat. De K. en L.- werkgroep meent zelfs te bespeuren, dat binnen de Dienst zich somtijds gevoelens van minderwaardig heid manifesteren, ten gevolge van het feit dat de Dienst in geringe mate met beleidsvoorbereidingen is belast en zijn bestaansrecht vindt in de uitvoerings sfeer. Terecht neemt zij hiertegen stelling, in de we tenschap dat de uitvoering van het beleid in het ge hele beleidsproces van bijzonder grote betekenis is. Ik ben het daar, zoals nog wel zal blijken, hartgron dig mee eens. Welnu dan, noch voor geheimzinnigheid noch voor minderwaardigheid bestaat ook maar enige grond, omdat zonder meer geconstateerd kan worden, dat het kadaster reeds nu de grootste informatie- en planningsdienst is, die dit land rijk is. Het is mij een raadsel, hoe het mogelijk is, dat een planningsdienst als de RPD die - afgezien van een paar inspecties en andere dépendances - tezamen met de RARO in één gebouw is gevestigd, wel een directoraat-gene raal kan vormen en een plannings- èn uitvoerings dienst met grote provinciale directies en met dépen dances bij iedere gemeente afzonderlijk in de vorm van het gemeentekadaster niet. Zoals het mij óók vreemd voorkomt, dat de provinciale directeuren nog steeds niet als H.I.D. van het Kadaster en de Openbare Registers in de P.P.C.'s zitting hebben. Alsof deze dienst niet de voornaamste informatie bron is voor de operationele ruimtelijke planning en bovendien zelf belast met de voor de burgers meest ingrijpende vorm van planning, die er überhaupt bestaat, nl. die waarbij over hun eigendom en ge bruik van onroerend goed wordt beschikt. Hoe zou ik dan de kadastrale doelstellingen formu leren, als ik een scenario moest schrijven? Wel aldus, en nu sluit ik aan bij alle zeven begrippen - niet maar het bekende drietal bestemming, inrichting en be heer, dat later de trias van De Haan is genoemd - uit mijn preadvies over de coördinatie van wetgeving van 1973 [8]: primaire doeleinden van het kadaster zijn de informatievoorziening en planning betreffen de de rechtstoestand en in verband daarmee ook de bestemming, de inrichting, de beschikking, het be heer, het gebruik en de belasting van onroerend goed. Wat betreft informatievoorzieningen planning van de rechtstoestand heeft het kadaster zelfs nage noeg het monopolie. Voor de overige activiteiten levert het onmisbare basisgegevens, ook wat betreft de feitelijke toestand van onroerend goed. Voor ik nu over de toekomst van het kadaster resp. als informatiedienst en als planningsdienst voor u een tipje van de sluier ga oplichten, wil ik eerst over de beide hoofddoelstellingen, informatievoorziening en planning, nog in het algemeen iets zeggen. Dat de informatievoorziening betreffende de rechtstoestand van onroerend goed ook van groot belang is voor de bestemming, de inrichting, de beschikking, het beheer, het gebruik en de belasting daarvan, zal u misschien ook zonder toelichting wel enigszins dui delijk zijn, maar hoe staat het in dit opzicht met de planning? Laat ik het zekere voor het onzekere nemen en het ook nog even toelichten voor de informatievoorzie ning. Misschien levert het hier en daar nog een nieuw gezichtspunt op. Welnu dan, de enige die in privaat rechtelijke zin bevoegd is onroerend goed te be stemmen, in te richten, er over te beschikken, het te beheren en te gebruiken, en het ook met hypotheek te belasten, dat is de eigenaar en degene die van hem het recht daartoe gekregen heeft. En de enige instan- ngt 79 171

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 11