tie in dit land, die iets over dit hele complex van privaatrechtelijke bevoegdheden over onroerend goed kan meedelen, dat bent u als kadaster. Maar wat nog belangrijker is, ook de publiekrechtelijke bevoegdheden tot bestemming, inrichting, beschik king, beheer, gebruik en belasting van onroerend goed hangen van deze informatie af. Waarom? Wel om de eenvoudige reden, dat ook de overheid bijna niets kan doen met onroerend goed zonder ófwel zelf eigenaar te zijn óf zich tot de eigenaar te richten c.q. het met hem en zijn rechtverkrijgenden eens te worden. Maar de planologische kernbeslissingen en streek plannen dan, zult u zeggen. Nou, die houden hoog uit indicatieve bestemmingen in en willen die ooit werkelijkheid worden, dan moeten zij toch eerst worden omgezet in normatieve en operationele be stemmingen. Zodra dat laatste het geval is, bijv. in een bouwbestemmingsplan, moet de kadastrale kaart blijkens het Besluit Ruimtelijke Ordening als ondergrond dienen, omdat de bestemmingsgrenzen dan tevens de toekomstige eigendomsgrenzen zijn. Ook bij andere bestemmingsplannen is sprake van eigendoms- en gebruiksbeperkingen die, voordat zij worden opgelegd, aan de kadastrale rechthebbenden bekend behoren te worden gemaakt, ook al bepaalt de Wet op de Ruimtelijke Ordening dat nu ten on rechte nog niet. Dat betreft dan de planologische bestemming, dus de ruimtelijke ordening. Maar de veel verder gaande bevoegdheden tot inrichting, be schikking, beheer, gebruik en belasting krijgt de overheid in de meeste gevallen niet, zonder zich langs publiekrechtelijke weg tot de kadastrale recht hebbenden te wenden of het langs privaatrechtelijke weg met hen eens te worden. Zo liggen de zaken wat de kadastrale informatie voorziening betreft, maar hoe ligt het nu ten aanzien van de kadastrale planningVersta mij goed, ik be doel niet de interne planning van uw werkzaamhe den, maar de externe, dus de vorm van planning die gericht is op de verandering van de rechtstoestand van onroerend goed. Dat is typisch de rol van de planologisch geodeet, een rol die door geen enkele andere planoloog vervuld wordt of kan worden. De sociale planologen van de universiteiten houden zich met de ruimtelijke ontwikkeling van de maatschap pij als zodanig bezig, terwijl de technische planolo gen van Delft, Eindhoven en Wageningen zich rich ten op de planologische aspecten van resp. bouw werken (stedebouwkunde), civiele werken (civiele planologie) en cultuurtechnische werken (agrarische planologie). Als zodanig zijn deze drie soorten van technische planologie sectoraal gericht. De planologische geodesie daarentegen is algemeen van karakter, maar heeft speciaal betrekking op het juridische aspectverandering van de rechtstoestand. Strikt genomen is dit geen bestemmings-, inrichtings- of beheersplanning, maar beschikkingsplanning: planmatige beschikking over onroerend goed. Be halve het plan van toedeling is ook het onteigenings plan en een eventueel gronduitgifteplan daarvan een voorbeeld. Dit maakt de planologische geodesie nu juist zo algemeen toepasbaar. Want praktisch voor iedere bestemmingsverandering is beschikking over de grond nodig. En voor de meeste vormen van in richting - landinrichting, stadsuitbreiding en -ver nieuwing, aanleg van infrastructuur - geldt precies hetzelfde. Alleen voor het beheer lijkt het anders te zijn, maar dat is maar schijn. De beheersplanning is nog maar pas op gang gekomen, maar voorzover deze een positief karakter heeft, zoals de landschaps- beheersplanning, is zij praktisch alleen te realiseren, wanneer men - zoals bij ruilverkaveling - de beschik king over de grond heeft. Buiten ruilverkavelings- verband zullen Relatienotagebieden waarschijnlijk niet eens te verwezenlijken zijn, omdat het puur toe val zou zijn, als de zittende eigenaren en gebruikers bereid zouden zijn beheersovereenkomsten af te sluiten. Vandaar dat in het Verslag van de Kadaster werkgroep Toekomstvisie op blz. 15 terecht gespro ken wordt over een aparte beheersverkaveling. Ver kaveling betekent bijna letterlijk hetzelfde als geo desie en dat is niet toevallig, want het is geodesie en niet cultuurtechniek, stedebouw of iets anders. Totzover de kadastrale doelstellingen in het alge meen. Ik ga nu over op de toekomst. Allereerst wat betreft het kadaster als informatiedienst. 3. Informatiedienst Zo straks heb ik gezegd, dat het kadaster een deel systeem is van een veel groter vastgoedsysteem, waartoe ook het notariaat behoort. Dat wordt dui- 172 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 12