In memoriam ir. B. de Boer Op 14 mei 1979 overleed na een langdurige ziekte op 67-jarige leeftijd de vroegere adjunct-directeur van de Hogere Technische School in Utrecht, ir. B. de Boer. Barend de Boer werd geboren op 17 augustus 1911 in het Friese Aalsurn. In 1928 behaalde hij het diplo ma 5-jarige HBS-B aan het Baarns Lyceum. Hij zette zijn studie voort aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, waar hij de landmeterscursus volgde en in 1932 zijn diploma behaalde. Van 1932 tot 1933 vervulde hij zijn militaire dienst- plicht. Hij volgde de opleiding tot reserve-officier bij de Triangulatiedienst van de artillerie. Van 1933 tot 1935 heeft hij diverse werkzaamheden uitgevoerd. Van 1 januari 1935 tot I mei 1936 was hij werkzaam als landmeter van het kadaster in Maastricht en Eindhoven. Met ingang van 1 mei 1936 trad hij in dienst bij Publieke Werken te Amsterdam, waar hij adjunct-hoofd werd van de onderafdeling landmeten van het grondbedrijf. Hij heeft in deze tijd een rol gespeeld bij de hermeting van Amsterdam. Boven dien heeft hij veel bijgedragen aan de groei van de landmeetkundige afdeling. Bij het personeel was hij erg gezien. Van 1949 tot 1950 was hij als reserve-kapitein hoofd landmeetkundige dienst BABOV Amsterdam. Tij dens zijn loopbaan bij de Gemeente Amsterdam is hij ook werkzaam geweest als leraar bij de MTS Dongestraat, Amsterdam. In 1950 verkreeg hij het diploma van geodetisch ingenieur. Ook in het verenigingsleven is De Boer aktief ge weest, hij is in de eerste periode na de tweede wereld oorlog o.a. voorzitter geweest van de Vereniging van Civiel-landmeters. Verder was hij penningmeester van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie en lid van de examencommissie voor de NLF-examens. De afdeling Landmeetkunde van de HTS te Utrecht werd ingesteld bij Koninklijk Besluit van 6 augustus 1954. In januari 1953 heefteen niet-officiële commis sie een voorlopig leerplan voor deze afdeling ont worpen. Als lid van de subcommissie Landmeet kunde m.t.o., die bij de beschikking van de Staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen van 21 juni 1955 werd ingesteld, heeft De Boer veel bijgedragen aan het samenstellen van een leer plan, bestaande uit een tabel van wekelijkse lessen en een omschrijving van de leerstof. Op 1 september 1955 trad hij als leraar landmeet kunde in dienst van de HTS te Utrecht en op 1 sep tember 1962 werd hij bovendien tot adjunct-direc teur van deze onderwijsinstelling benoemd. Op I september 1976 werd hij wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd gepensioneerd. Naast zijn functie op de HTS heeft De Boer ook activiteiten ontplooid op de steenfabriek van zijn schoonvader. Van 1955 tot 1970 was hij medefirmant van de Fa. J. Hijlkema, steenfabriek Fivelmonde te Delfzijl. De Boer was een accuraat, consciëntieus en een zeer evenwichtig mens, die met liefde zijn werk deed. Zijn gezondheid liet de laatste jaren vóór zijn pensione ring reeds te wensen over. Nooit hoorde je hem echter klagen, hij had steeds een goed humeur. Hij kon goed met mensen omgaan en iedereen had waar dering voor zijn persoon en zijn werk. Velen zullen hem zich als een harde werker en een beminnelijk mens blijven herinneren. Moge dit een troost zijn voor mevrouw De Boer en haar kinderen. ir. J. W. Ormel, Voorzitter afdeling Landmeetkunde HTS Utrecht 180 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 20