In memoriam ir. M. Haarsma Op 10 juli 1979 overleed volkomen onverwacht, tij dens een rustige vaarvakantie, het hoofd van de af deling Rijksdriehoeksmeting van het Kadaster ir. M. Haarsma. Hij was enkele weken daarvoor 62 jaar oud geworden. Maarten Haarsma („Tromp" voor zijn familie en vrienden) werd op 12 juli 1917 in Leeuwarden ge boren. In diezelfde stad kwam hij na zijn Delftse studie op 1 september 1940 in functie bij de land meetkundige dienst van het Kadaster. Na korte tijd werd hij verplaatst naar Appingedam, om op 1 janu ari 1946 naar het bureau in zijn geboortestad terug te keren. Ook nu weer duurde dit slechts kort. Op 1 juni werd hij verplaatst naar het bureau van de ruilverkavelingsdienst te Middelburg. Daar zijn belangstelling in het werk boven alles uit ging naar de geodesie en haar problemen beviel hem het ruilverkavelingswerk maar matig. Hij werd dan ook waar mogelijk belast met werk, waarbij de land meetkundige techniek te pas kwam. Toch lag zijn ambitie elders. Het leek hem dat hij het best op zijn plaats zou zijn bij de bijhoudings- dienst van de Rijksdriehoeksmeting. Op 1 mei 1953 kwam daar eindelijk een plaats voor hem vrij. Boordevol enthousiasme toog Haarsma met zijn ge zin naar Delft, waar destijds de Rijkdriehoeksmeting was gevestigd. Het werk bij dit bureau lag hem bij zonder goed. Hier kwamen zijn grote theoretische kennis en zijn studiezin volledig tot hun recht. Meer dan 25 jaren heeft hij deze belangrijke sector van het Kadaster, eerst als tweede man, en vanaf 1 januari 1971 als hoofd van bureau, met een ongelooflijke toewijding gediend. De geodetische problematiek was zijn grote hobby. Ook thuis lagen de studieboeken en de vereffenings vraagstukken altijd dicht bij de hand. Tot in de va kanties toe kon hij het niet laten om zich in deze materie te verdiepen. Daarnaast hield hij, evenals zijn vrouw en kinderen, heel veel van de vrije natuur. Het bericht, dat het bureau R.D., na enkele jaren 's-Gravenhage, in 1971 werd verplaatst naar Apeldoorn, werd dan ook met vreugde ontvangen. Zij streken neer in Vaassen, een klein dorp vlak bij de bossen. Vele uren werden in bos en heide doorgebracht, met de twee honden, die een onafscheidelijk deel van het gezin uitmaakten. De Apeldoornse tijd is voor Haarsma echter niet steeds in alle opzichten gemakkelijk geweest. Zijn taak veranderde voor een deel, toen hij tot hoofd van bureau werd benoemd. In deze functie heeft hij meermalen moeten ervaren, dat de oprechte en zeer directe wijze waarop hij zijn mening tot uitdrukking placht te brengen, hem door zijn medewerkers niet steeds in dank werd afgenomen. Zijn karakter bracht dit met zich mee. Voor degenen die veel met hem in aanraking kwamen, duurde het dikwijls lang, voordat zij tot het inzicht kwamen dat op de achter grond van dit handelen een man schuil ging met een diep rechtvaardigheidsgevoel en wel degelijk een op- oprechte belangstelling, ook voor de persoon. Dit rechtvaardigheidsgevoel leidde ook tot een grote teleurstelling, toen in 1977 de reorganisatie van de hoofddirectie werd gerealiseerd. In het verleden was de bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting altijd rechtstreeks onder de directeur geplaatst ge weest. Haarsma voelde dat aan het belang van de R.D. onrecht werd gedaan toen tussen hem en de hoofddirecteur een schakel werd geplaatst, die een directe rapportage aan zijn hoogste chef minder goed mogelijk maakte. Zijn enthousiasme en werkkracht werden hierdoor echter niet geremd. Het aandeel dat Haarsma in zijn ambtelijke loopbaan heeft gehad in de totstandko ming van goed kaartmateriaal voor landmeetkundig Nederland is dan ook uiterst waardevol geweest. Ook voor de Rijkscommissie voor Geodesie heeft hij met zijn dienst regelmatig belangrijke bijdragen geleverd. De voornaamste hiervan lagen in het vlak van de vereffening van het Europese driehoeksnet. Vele astronomische metingen werden door hem of ngt 79 181

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 21