Een einde en een nieuw begin voor het Nederlands Geodetisch Tijdschrift 9e jaargang no. 10, december 1979 Dit is het laatste nummer van het Nederlands Geo detisch Tijdschrift in de vorm die met de beëindiging van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkun de, nu negen jaar geleden, werd gekozen. In januari komt er een vernieuwd tijdschrift in de bus, op gro ter formaat en dikker: het Nederlands Geodetisch Tijdschrift Geodesia. De twee Nederlandse geode tische vakbladen zijn samengegaan. Maar weinig mensen zullen daar rouwig om zijn. Om met mezelf te beginnen: het is natuurlijk jammer om iets te zien verdwijnen watje zelf ter wereld hebt helpen brengen en in 't leven hebt gehouden (groot gebracht, wat ik hier eerst had staan, zou geen juist woord zijn). Maar de bestede energie is niet verloren gegaan. Als je de stapel van negen jaargangen NGT doorneemt blijkt er, dank zij de auteurs, toch heel wat blijvend waardevols in te staan, iets wat je bij de zorgen van elke dag gauw uit het oog verliest. Het NGT is echter én financieel en qua kopijsituatie niet levenskrachtig genoeg om voortzetting in de oude vorm te rechtvaardigen. Er was ook geen dui delijk verschil in karakter tussen beide bladen, prak tisch versus wetenschappelijk. De redactie heeft in feite altijd de praktische kant van de geodesie willen benadrukken, zonder de wetenschap tekort te willen doen overigens. De belangrijkste bestaansreden van het Nederlands Geodetisch Tijdschrift was in feite, dat er tien jaar geleden nog weerstanden bestonden tegen het sa mengaan van de ingenieursverenigingen en de ande re landmeetkundige verenigingen. De barrières zijn nu weggenomen met de aansluiting van de Neder landse Vereniging voor Geodesie bij het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde. Dat is een wijze beslissing geweest. Het bespaart u geld: het NGT werd toch wel erg duur voor wat je er voor kreeg. Het voorkomt duplicatie: niet meer in beide bladen hetzelfde verhaal over gemotoriseerd waterpassen en dezelfde berichten. Het voorkomt jaloezie: wat jammer nou dat zij dat verhaal hebben. Maar nu in positieve zinde hele landmeetkundige wereld kan nu tot een samenspraak komen in één blad, in één groter verband, en kan zich nu duide lijker naar buiten toe presenteren. Ik hoop oprecht, dat de leden van de NVG hun stemgeluid hier, zelf bewust maar bescheiden, zullen laten horen. Met het verdwijnen van het NGT zal er echter één niet blij zijn: onze drukker, Meinema. Negen jaar lang heeft deze, van soms zeer beroerde kopij, prachtig drukwerk weten te maken. En dat allemaal dank zij het improvisatietalent van de bedrijfsleider, de heer J. P. de Jong, die altijd weer oplossingen vond als we ons wegens kopijgebrek niet aan het tijdschema hielden (zoals ook bij dit laatste nummer gebeurt). Ik zal de gesprekken over het drukkersvak en over de toestanden op Geodesie die we tijdens het opmaken van een nieuw nummer voerden heel erg missen! In de redactie van het nieuwe blad komen uit NVG- kring Herman Rogge en Boudewijn van Gelder. Hun redactionele en wetenschappelijke kwaliteiten kennende heb ik er groot vertrouwen in dat ze samen met de andere redacteuren het Enige Eerste Echte Geodetenblad groot zullen maken. De oude redac teuren, Paul van der Molen (die zo goed voor de ad vertenties zorgde), Herman Quee en Herman Neeft houden er mee op en stellen zich (neem ik aan) graag beschikbaar voor andere functies. Ook de leden van de Redactieraad, die we toch eigenlijk wel te weinig hebben ingeschakeld, worden bij deze bedankt. En de adverteerders, die met hun financiële steun (soms ook steunkleur) het blad nog net betaalbaar hielden. Zelf beëindig ik met dit nummer mijn werk, eerst als redacteur, later als eindredacteur, om me weer wat meer te kunnen wijden aan dat andere zorgen kindje, de planologische geodesie, of iets anders boeiends als dat nodig mocht blijken. Jammer alleen, dat ik dat ingezonden stuk naar aan leiding van de nu gepubliceerde voordracht van De Haan niet meer in mijn eigen lijfblad kan plaatsen. Dat doe ik dan maar in het Nederlands Geodetisch Tijdschrift Geodesia. René van der Schans ngt 79 163

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 3