"Het is niet waar dat het allemaal theoretisch geouwehoer is" Een interview met prof. ir. J. van Mierlo Sinds een half jaar is ir. Jan van Mierlo, vroeger verbonden aan de afdeling der Geodesie te Delft en oud-eindredacteur van het NGT, hoogleraar aan de Technische Universitat in Karlsruhe. Hoewel de benoeming formeel nog niet helemaal rond is, is prof. Van Mierlo toch maar met vrouw en kinderen naar Karlsruhe verhuisd en begonnen met zijn onderwijs en onderzoek. René van der Schans reisde Item achterna en had op 9 november een gesprek met hem. We begonnen met het samen doornemen van de gids, om enig inzicht te krijgen in wie wat doet op het geodetisch instituut. Er wordt behalve voor geo detische studenten ook onderwijs verzorgd voor civielstudenten (die in het zelfde gebouw gehuisvest zijn). Docenten zijn hoogleraren, wetenschappelijk medewerkers in vaste dienst, mensen van buiten met een leeropdracht en promovendi. „Dat is nou zo typisch, die wissenschaftliche Ange- stellten, die op die doorstroomplaatsen, die krijgen geen onderzoeksopdrachten. Ze krijgen wel op drachten voor de verzorging van onderwijs, 40 tot 50% van de tijd. Dat gaat in nauw overleg met mij. Ze zijn de rest van de tijd vrij. Als ze komen weten ze nog helemaal niet waarin ze gaan promoveren." „Volgens welke criteria worden die mensen aange steld?" „Het zijn de beste studenten. Een zesjesfiguur komt niet in aanmerking. Je kan op een open plaats solli citeren. Dan wordt je puntenlijst bekeken, en hoe je verder bent." „Komen de medewerkers direct van de college banken?" „Nee, niet allemaal." Noemt voorbeelden. „Het Duitse systeem is wel, dat je voor een universitaire loopbaan kiest. Dan doe je geen Referendarzeit. Referendare krijgen, als ze goed zijn, een plaats in de ambtelijke wereld aangeboden en dan zie je ze niet meer terug. Zonder Referendarzeit kom je niet bij de overheid. Er zijn natuurlijk ook goede stu denten die direct het bedrijfsleven ingaan. We heb ben laatst de klacht geuit dat er weinig input van buiten komt. Hoogleraren van buiten aantrekken is moeilijk vanwege het instituut van de Habilitation (een soort toelatingsexamen voor het hoogleraar schap, vdS)." Er blijken in Karlsruhe geen leerstoelen te zijn voor kartografie, vastgoedsystemen en planologische geo desie. Het onderwijs in deze vakken wordt via leer opdrachten door mensen uit de praktijk gedaan. Daardoor is er op de universiteit hoegenaamd geen onderzoek in deze richtingen. Een enkele keer ge- 164 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 4