Hauptdiplom kan beginnen. Dat is veel beter dan in Delft, waar iemand nog met P-vakken bezig is terwijl hij al K-vakken heeft." „Heb je ook zoiets als een studieadviseur, waar mensen met studiemoeilijkheden worden opgevan gen?" „Daar hebben we iemand voor, die weet precies hoe alles in elkaar zit. Die helpt. Bijvoorbeeld twee we ken geleden was er een mondeling examen - daar zit een bijzitter bij en worden notulen gemaakt van de vragen, antwoorden en beoordeling. Deze blijven bewaard, want de student kan in beroep gaan, kan zelfs naar het gerecht stappen. We hadden nu zo'n geval, die student kwam voor de tweede keer. Als hij weer zakt is hij af, dan kan hij naar huis gaan. Of hij moet een brief schrijven naar de rector en toe stemming vragen of hij het vak nog een keer mag doen. Bij het Hauptdiplom kijkt men wat meer door de vingers. Er wordt wel wat straffer geselecteerd." „Hoe is de relatie met studenten, wat hartelijker, wat formeler „O nee nee nee! 't Klinkt misschien raar, 't is haast nog minder formeel dan in Delft. Afstandelijk, nee hoor't ligt misschien een beetje aan jezelf. heel gewoon. Men is ook niet bang om vragen te stellen." „Maak je ook dictaten voor de studenten?" „Dat gaat komen, 't is hier niet gebruikelijk. Er is ook enige onenigheid over, sommigen redeneren: als ik een dictaat geef komen de studenten niet meer. Men is gewend alles op te schrijven en uit te leggen. Dat verdom ik, lees het maar na. Ik ben er niet zo bang voor dat men wegblijft. De opkomst is redelijk goed." „Hoe ben je door je collega's opgevangen?" „Gewoon, kameraadschappelijk. We hebben een paar keer samen gegeten, ik ben 's avonds op bezoek geweest bij een collega, samen met een paar mensen van het instituut, glaasje wijn erbij. Ze zijn nu ook bij mij thuis geweest. Ze hebben me niet laten zwem men." „Hoe werk je nu samen met je medewerkers, hoe verdeel je het werk?" „Werkbesprekingen dat we met zijn tienen rond de tafel gaan zitten zijn er niet bij. Men is dat hier niet gewend. Voor het veranderen van Vermessungs- kunde I en Geodatisches Rechnen I hebben we met z'n vieren rond de tafel gezeten. Het heeft twee mid dagen gekost om de zaak voor elkaar te krijgen en dan loopt het. Waarnemingsrekening doe ik met één man samen, dat bepraat ik alleen met hem en ik val er verder geen andere mensen mee lastig. Voor die assistent is het ook wel prettig, die was in wezen dolblij dat hij, laten we zeggen, al zo gauw in het onderwijs, een moeilijk stuk onderwijs, gegooid werd." „Wordt er ook zoveel vergaderd als in Delft - beetje tendentieuze vraag?" „Nee nee, goddank niet! Een van de hoogleraren zit in de faculteitsraad (van de Fakultat für Bau- ingenieur- und Vermessungswesen, vdS). Die ver gadert maar een keer per maand. Er is een soort commissietje voor het Studienplan, waar je je ideeën voor verandering kan verkopen. Daar zitten ook drie studenten bij. Maar de studenten zijn dan verder wel een beetje monddood hier. Een maand geleden, om half vier, was er een Institutsversamm- lung, dat is eens per jaar. Allen die hier werken komen daar naar toe. We waren binnen 20 minuten klaar en toen werden de niet-medewerkers, of laat ik zeggen in Verhoef-termen, de nwp-ers, eruit ge treind en de rest bleef zitten. Toen moesten er nog v/at andere dingen besproken worden en binnen een uur stonden we toen buiten. In Delft kan bij de vakgroepsvergadering iedereen erbij zitten, maar de mensen die een beetje verstandig zijn, die 't toch boven de pet gaat, nou die blijven weg. Hier wordt 't alleen gezegd." „Een onderzoekprogramma, hoe zet je dat hier nu op, kan je dat helemaal zelfstandig bepalen?" ,,'t Is gedeeltelijk vrijheid blijheid. Geïntegreerd onderzoek, dat verschillende mensen aan één thema werken, dat zit er niet zo in. Het gaat wat losser." „Heb je zelf al wat gedachten over een onderzoeks programma hier, vanuitje Delftse ervaring en van uit hoe men hier werkt?" „Daar ben ik eigenlijk nog te kort voor hier. Ik zit hier vanaf 1 mei. Het hele denkpatroon, de praktijk, hoe die hier reilt en zeilt, en waar je toch eigenlijk ngt 79 166

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 6