-28- V er talen doelstelling in normen fig- 4.1 systeemelementen functionele kenmerken kavelaanspraakdelen (aantal) Concentratie Afstand (ligging) Hoedanigheid plaatsing Gebruiksbestemming Infrastructuur Wil men de bedrijven in het op te stellen kavelindelingsplan een structuur geven geba seerd op de functionele kenmerken, dan moet deze „vertaald” worden in de systeem elementen: kavelaanspraakdeel, plaatsing, waarderingsfactoren. In fig. 4.1 staat de rela tie tussen beide aangegeven. Volgende functionele kenmerken worden onderscheiden: Concentratie Afstand (ligging) Hoedanigheid Gebruiksbestemming Infrastructuur - verstaan als kwaliteit, schatting - het mogelijk gebruik van de grond. waarde rings factoren bereiden op het feit, dat nu vooraf, d.w.z. voordat bekend is hoe de over- en ondervragin gen liggen, de belangenafweging plaatsvindt (confrontatie wensen, beleid, inbreng; aange ven van het aantal kavelaanspraakdelen; aangeven van meerdere alternatieven met waarde ringsfactoren). Hiervoor is een meer abstractere kijk op het opstellen van het kavelinde lingsplan nodig. Men moet loskomen van het soms reeds in gedachten aanwezige beeld van de kavelindeling van bedrijven en toegroeien naar het werk met modellen en normen. Uit de doelstelling voor een ruilverkavelingsblok wordt een beleid van de Plaatselijke Com missie gevormd. Dit beleid wordt ten aanzien van het plan van toedeling vastgelegd in de richtlijnen van het plan van toedeling. Voor het vooraf vormgeven -structureren— van be drijven t.b.v. het opmaken van het kavelindelingsplan zijn echter normen nodig, die ge bruikt kunnen worden in concrete situaties. In het ATOR-72-systeem is hiervoor het vol gende ontwikkeld: - Functionele kenmerken D.w.z. kenmerkende factoren, die van belang zijn voor een functionele bedrijfsuitoefe ning. Onder bedrijf wordt hier verstaan elke eenheid die grond in gebruik heeft. Het begrip „bedrijven” kan men onderverdelen in: agrarische, semi-agrarische en niet-agrarische bedrijven.

Ruilverkavelingsbode | 1975 | | pagina 27