Uitschakelen Analyseren Afgezien van het toetsen wat in feite ook een analyse inhoudt, wordt in dit aparte para graafje nog eens het belang van het analyseren van het gehele toedelingsproces (inschake len, rekenen, uitschakelen) naar voren gebracht. In feite is er weinig bekend over het hoe en waarom van een toedelings- en overboekmgs- proces. Dit wordt al geïllustreerd door het ontbreken van criteria op grond waarvan de re sultaten van het overboekings- en toedelingsproces verworpen of gewijzigd dienen te wor den. In het praktijkgebruik van het ATOR-72-systeem zullen daarom bepaalde vragen gesteld dienen te worden niet alleen over de resultaten, maar over het gehele systeem. Een aantal mogelijke vragen kunnen zijn: „Is de oplossingsverzameling voldoende ruim (niet te star). Is de beginoplossing afgestemd op de verwachte resultaten. Is het verband tussen waarde- functie en beginoplossing juist. Zijn de veranderingen in de waarderingsfactoren overeen komstig de verwachtingen”. Resulterend in de vraag wat is de invloed van de systeemelementen bij het overboekings- proces, hoe speelt de beginoplossing hierin mee, op welke wijze kan men dit proces bestu ren en beheersen. Nadat door de computer de overboekingen zijn uitgevoerd op een wijze zoals omschreven in hoofdstuk 3. worden de resultaten uitgelijst in registers, tabellen, grafieken en kaarten. Hierna worden de volgende fasen doorlopen: toetsen (beoordelen), analyseren en docu menteren. 1. Overboekingsproces Het overboekingsproces op zich wordt uitgelijst in de vorm van een register „overboe kingsproces” en een grafiek. Hiermee kan men precies nagaan wanneer welke overboe king plaatsvond en welke invloed dit had op de effecten TOW, B6E, WE en VTO. Tevens welke plaatsingen en waarderingsfactoren erbij betrokken waren. Daarnaast wordt in tabellen en grafieken het verloop in de waarderingsfactoren aange geven. Criteria op grond waarvan verwerping of verandering moet plaatsvinden zijn er nog niet en zullen d.m.v. analyse van praktijkresultaten opgespoord moeten worden. Waar wel een bepaald criterium over bestaat is de mate van sluitend zijn van de blokde- len. Algemeen wordt in de praktijk hiervoor een waarde van 5 °/o aangehouden. D.m.v. de zogenaamde „bekertjeskaart” kan hiervan een indruk worden gekregen. Berekening van het percentage kan plaatsvinden m.b.v. de uitlijsting van de kavelaan- spraken per blokdeel. Na overleg tussen landmeter-deskundige met de Plaatselijke Com missie kunnen op grond hiervan wijzigingen plaatsvinden. 2. Toedelingsproces De veranderingen die door het overboekingsproces in de beginoplossing zijn aange bracht voor wat de functionele kenmerken betreft kunnen worden nagegaan. Er zijn echter geen duidelijke criteria om dit te beoordelen. Dit geldt tevens voor een beoorde ling van begin- en eindoplossing. Het „beste” plan is niet aan te geven. Wel kan door de Plaatselijke Commissie worden nagegaan of per bedrijf de eindoplos sing naar haar oordeel redelijk is. Hiervoor kan worden gebruikt het register „kavelaanspraken”. (de eindoplossing per kavelaanspraak). De eventuele veranderingen die hiervan het gevolg zijn worden aange bracht. -34- 4.3 Toetsen

Ruilverkavelingsbode | 1975 | | pagina 32