Hoofdstuk 1 Doelstelling ATOR-’72 systeem Toepassing van het Systeem ATOR-’72 systeem automatisering toedelings-ontwerp ruilverkavelingen Door de Directeur werd hierop in oktober 1972 de werkgroep Mechanisatie Toedeling” ingesteld als een officiële werkgroep van Kador. Tevens werd een project-team van dezelf de naam geïnstalleerd, teneinde de computertechnische zaken te verzorgen. De opdracht die de werkgroep toen kreeg was de volgende: - globale inventarisatie van na te streven doelstellingen; - opbouw van een geautomatiseerd toedelingssysteem; - ontwikkelen van middelen en normen voor het toetsen; - vastleggen van bevindingen in nota’s; - opstellen en toepassen van verschillende waardefuncties; - beproeven van een toedelingssysteem in een praktische toepassing; - opstellen van een handleiding voor het in- en uitschakelen van het toedelingspro- gramma. Het te ontwikkelen systeem had inmiddels de naam „ATOR-’72” gekregen, zijnde een afkorting van Automatisering Toedelings-Ontwerp Ruilverkavelingen. Als eerste werd de conversie van het systeem ter hand genomen. De bestaande program- Aan het eind van de jaren zestig is op de onderafdeling der Geodesie van de T.H. te Delft het idee gegroeid een computer in te schakelen bij het opmaken van het plan van toede ling in een ruilverkaveling. Hoofdmotief hierbij was ondermeer het vervangen van het vele reken- en telwerk met de hand door tellingen m.b.v. de computer. De voordelen die men zag waren: versnelling van de procedure en vermijding van reken en telfouten. (Zie hierover o.m. de publicatie van Prof. Witt in het tijdschrift voor K. en L. van oktober 1969 en de ingenieursscriptie van Van der Schans.) Kort hierna werd een door het laboratorium voor Geodesie aan de T.H. te Delft ontwik keld systeem beproefd in het blok „de Haagsche Beemden”. (Zie hierover o.a. de publi caties van Pollen en Mulder in de Ruilverkavelingsbode no. 46.) Vervolgens werd dit systeem, dat de naam „methode rvk. Haagsche Beemden kreeg, gebruikt in de ruilverkavelingen „Dalen” en „Sleenerstroom” en gedeeltelijk in de ruilver kaveling „Vries”. Omdat na analyse van de resultaten bleek, dat het systeem niet geheel naar verwachting de overboekingen uitvoerde -met name het overboeken op volgorde van R-nr. in bepaal de gevallen- is door het hoofd van de toenmalige kadastrale ruilverkavelingsdienst, ir. WJJ. van Lent, besloten het gehele systeem in studie te nemen en deze studie te laten ondersteunen door een in te stellen werkgroep. Deze werkgroep, geïnstalleerd in november 1970, kreeg de naam werkgroep „Mechanisa tie Toedeling” en had de volgende opdracht: „Het ontwikkelen van een systeem ter versnelling van het ontwerp van een kavelindeling op basis van een wenszitting, één en ander met optimale inzet van de electronische rekenmachine”. Nadat het theoretische concept van het gebruik van de computer gereed was, en getest op de computer van de T.H. te Delft (begin 1972), werd hierover een rapport opgesteld aan de Directeur ir. MJ. te Nuyl met het verzoek het systeem te beproeven op enkele praktijkblokken. 1.1 Ontwikkeling k

Ruilverkavelingsbode | 1975 | | pagina 3