100 scheiden toelichting omtrent den belangrijken vooruitgang van voormeld dienstvakin Indië even onmisbaar als in andere landendoch waarvan de inrichting tot in het jaar 1874 uitermate gebrekkig mocht heeten. De moeielijke weg, langs welken verbetering is bereikt, de talrijke daarbij te overwinnen bezwaren, konden te Amsterdam moeielijk graphisch worden voorgesteld en bleven behooren tot „ce que l'on ne voit pas." Om hierin te gemoet te komen diene het navolgende, waarin onder welwillende hulp van zeer bevoegdeneen vluchtig overzicht der ontwikkeling van het kadaster in Nederlandsch-Indië is samengevat. Meermalen dachten wij bij vergelijking van den kadastralen arbeid hier te lande en in Nederlandsch-Indië aan Van Lennep's versregels uit de Eerste Les in de Geographie." Dat de verjongingskuur van het kadaster onder de tropen zoo gunstig is geslaagd, moge meerendeels worden toegeschreven aan de geestkracht en de bekwame leiding van den tegen- woordigen chef, den ingenieur Versturen, en den ijver van het personeel, hetwelk onder hem werkzaam is. Het thans bereikte standpunt vertolkt inderdaad de som der verdiensten van de gezamenlijke ambtenaren bij het kadaster in Neder landsch-Indië. In het begin dezer eeuw werd te Batavia en ommelanden van alle onroerende goederen, waarop rechtstitels waren ver leend pCt. der waarde als belasting geheven, „de belasting van 1h pCt." genaamd. De heffingevenals de administratie dezer geldenmoest echter zeer gebrekkig zijnaangezien er geen vertrouwbare kaarten of registers bestonden. De eerste poging om tot een beteren toestand te geraken werd in het jaar 1818 van Regeeringswege in het werk gesteld. Bij Staatsblad No. 26 van dat jaar werd o. a. bepaald dat „de belasting van pCt." ook te Buitenzorg zou worden Zoo b. v. is Asia een heel oud heer En Europa is ook zoo jeugdig niet meer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 104