101 geheven en een commissie te Batavia benoemd, om de aan- slaglijsten te herzien. Een jaar later werd bij Staatsblad No. 59 een nieuwe tauxatie der eigendommen bevolen en daartoe te Batavia een hoofdcommissie in het leven geroepen, ten einde toezicht op de opneming, meting en kadastreering der eigendommen te houdentevens contröle uit te oefenen op de commission, die in de binnenlanden mede voor dat doel moesten worden benoemd. In 1823 werd bij Staatsblad No. 5 een ordonnantie op het middel der verponding afgekondigd, onder bepaling, dat op geheel Java en Madoera een belasting van pCt. der waarde van de onroerende goederen zou worden geheven, met be noeming eener hoofdcommissie van verponding te Batavia en van verpondingscommissiën in de overige residentiën. Onder toezicht dezer commissiën moest met behulp van aan haar toegevoegde landmeters een kadastreering plaats hebben. In de ordonnantie op de in- en overschrijvingenStaats blad 1834 No. 27 komen voor de eerste maal eenige bepalingen voorstrekkende om door meting en officiëele administratie van vaste goederen, meer rechtszekerheid aan den eigendom bij te zetten. Tot zoolang moesten alle zoogenaamde metingen en kadastreeringen enkel dienen als hulpmiddel bij de heffing der belasting van Vj procent, de verponding namelijk. Wel stond het vóór dien tijd aan een ieder vrijom zijn eigendom door gezworen landmeters te laten meten en omschrijven, konden die zoogenaamde meetbrievenwaarop een schets van het terrein met de omschrijving der grenzen voorkwam, aan de acten van eigendoms-overgang gehecht of de inhoud daarin overgenomen wordendoch dat waren op zich zelf staande feiten. Er bestond niet het minste verband tusschen de ver schillende alzoo opgenomen perceelenslechts bij enkele werden deze verrichtingen toegepast. Daarvan werd niet altijd copie gehoudenbovendien behoorde het archief aan den ge zworen landmeterdie geen ambtenaar was en dus niet ver plicht, om zijn inventaris, aan iemand die zijn zaak over-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 105