102 namover te geven. Ook schijnt er concurrentie in het vak geweest te zijnwant uit de dagteekening van oude kaarten kan blijkendat te zelfder tijd meer dan één gezworen land meter te Batavia fungeerde. De regeering maakte bij de uitgifte der landen altijd gebruik van door gezworen landmeters opgemaakte meetbrieven of schetsen met omschrijvingen; uit de kaarten, die van 1751 tot 1836 daar ran overgebleven zijn thans voorhanden in het oud-archief kan blijken, hoe verbazend slordig die landmeters gewerkt hebben. Bedoelde kaarten vormen hoogstens zeer oppervlakkige schetsen met een zeer onnauwkeurige omschrijving der grenzen en bijzonderhedenzoodat zij bij de thans herhaaldelijk voor komende processen over de grenzen der landen al zeer ge brekkige wegwijzers en nog veel minder vertrouwbare getuigen vormen. Aangaande de drie hoofdplaatsen van Java, bestond er vóór 1837, en wat de binnenlanden betreft vóór 1863niets wat eenigszins aanspraak kan maken op den naam van kadaster. De gouvernements-landmeters voldeden in den regel niet aan de voorschriften, vervat in hun instructie {Staatsblad 1837, No. 3). Alleswaarvoor salaris gerekend kon wordenwerd verricht en afgegeven; daarentegen geschiedde het aanleggen van blokkaarten in den regel niet, het aanhouden en behoorlijk arrangeeren en opbergen van minuten evenmin, de bijhouding der kaarten en registers was zeer gebrekkig of bleef achter wege. De afgegeven stukken waren in den regel zeer onvolledig, doch men nam genoegen daarmede, en zulks was den land meters voldoende. De kantoren der gouvernements-landmeters mochten worden aangemerkt als een soort van winkelfjeswaar de benoodigde stukken voor de overschrijving van vaste goederen verkocht werden. Aangezien er geen concurrentie was of contróle be stond ontvingen de belanghebbenden slechte waar voor veel geld; het tarief op de salarissen werd dikwijls zeer vreemd toegepast.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 106