103 In de residentiënwaar de taak der gouvernements-land- meters nog niet op de ambtenaren van het kadaster is over gegaan, bleef de toestand tot heden onveranderd. In 1837 werd voor bovenbedoelde landmeters bij Staatsblad No. 3 een instructie vastgesteld, waarbij hun werkzaamheden en het tarief der door hen te berekenen salarissen werden bepaald, en de voorwaarden van benoembaarheid, enz. ge regeld. Die instructie was oorspronkelijk slechts voor de drie hoofdplaatsen BataviaSamarang en Soerabaja bestemd, maar werd bij Staatsblad 1863 No. 158 voor de overige gewesten van Javavoor de Buitenbezittingen bij Staatsblad No. 57 van 1874 en No. 230 van 1883 van toepassing verklaart. Op Batavia, Samarang en Soerabaja had men kadastrale bureauxaan het hoofd waarvan landmeters stonden, die, het spreekt van zelf, weder adjuncten en klerken hadden. Op deze bureaux werden de bestaande kaarten en registers, benevens de verpondings-administratie bijgehoudenmitsgaders de voor in- of overschrijving gevorderde landmeters-kennissen en meetbrieven afgegeven. De landmeters op de drie hoofdplaatsenofschoon door den Gouverneur-Generaal benoemdwerden niet door de Regeering bezoldigd, maar vonden hun inkomsten uit de voormelde salarissen. Sedert 1839 werden de ambtenaren op het kadastraal-bureau te Batavia bezoldigd en de salarissen in 's lands kas gestort. In de binnenlanden werd na 1863 op de hoofdplaats van iedere residentie een eveneens onbezoldigde gouvernements landmeter door den resident benoemd, die volgens de instructie van 1837 het beroep van gouvernements-landmeter uitoefende en dezelfde werkzaamheden moest verrichten, als de chefs der kadastrale bureaux op de drie hoofdplaatsen. De voorwaarden van benoembaarheid tot gouvernements landmeter bestonden vóór 1866 in het afleggen van een zeer licht examen. In 1866 werd echter bij Staatsblad No. 46 een moeielijker programma voor het landmeters-examen vastgesteld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 107