104 Het laat zich begrijpendat een zoodanig ingericht kadaster dien naam niet verdiende, 'te minder, wanneer men in aan merking neemt, dat daarop geen technisch toezicht hoegenaamd werd uitgeoefend. De toestand was dan ook, en is in ver schillende residentiën nog, allerellendigst. Van de steden en nederzettingen, waar gronden met rechts titels waren uitgegeven, bestonden in 'tgeheel geen kaarten, waarop die perceelen in betrekkelijke ligging tot elkander voorkwamen, öf, deze waren onvolledig, hoogst gebrekkig en onjuist. Hetzelfde geldt voor de bijhouding der kaarten en verpondings-kohierenzoodat het kadaster weinig of niets bijdroeg tot de rechtszekerheid van den eigendom of tot ver zekering der grenzen; zelfs was het te verward, om als een voldoende basis te dienen voor de heffing der verponding. Voor den eigendom moest een zoo uiterst gebrekkige ver zekering van de identiteit én der grenzen onderschatting en weinig crediet ten gevolge hebben. Geen wonder, dat de Regeering meer en meer de aandacht vestigde op verbetering in den verwarden toestand dezer gewichtige aangelegenheid, totdat het bestuur bij Staatsblad 1874 No. 37 het begin eener hervorming van het kadaster afkondigde. Alvorens tot een beschrijving van het gereorganiseerde kadaster over te gaan, moet worden gewag gemaakt van een daaraan nauw verwantenthans daarmede vereenigden diensttak namelijk: de kadastraal-statistische opneming. Sedert het jaar 1818 werd een belasting geheven van de inlandsche landbouwende bevolking onder den naam van «land rente." Hieronder verstaat men niet een eigenlijke grondbe lasting, maar een opbrengst, geheven van het product van den landbouw. Reeds in de overwegingen van het besluit, waarbij de land rente werd ingevoerd 'Staatsblad 1818 No. 14"), erkende de Regeering, dat het volslagen gebrek aan kennis van de ware uitgestrektheid, gesteldheid en vruchtbaarheid der velden in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 108