106 plichtige grondsoort, als de uitgestrektheid van het geheele dessa-gebied te vinden was. Ook was deze staat zoodanig ingericht, dat de jaarlijksche veranderingen behoorlijk konden worden bijgehoudenze werd benuttigd als basis voor de uitgestrektheid der velden bij den aanslag in de landrente. De kaarten van elk dessa-gebied werden op schaal 12500, de verzamelkaarten districtswijze op 110,000 vervaardigd. Primitief werden de dessa-kaarten gekleurd, op dergelijke wijze als de topographische kaarten. Hierdoor werd echter de bijhouding zeer bemoeielijktzoodat bij gouvernements besluit van 10 Februari 1874 No. 13 werd bepaald, dat de kaarten, met uitzondering van wegen, water en de grenzen der dessa's, wit zouden blijven. Voor de bijhouding werd in elke residentie, niet lang nadat met haar opneming een begin was gemaakt, een kadastraal- statistisch bureau gevestigdonder toezicht van een controleur. Door de districts-hoofden moesten de wijzigingen in den bodem opgegeven worden aan den Chef van het kadastraal-statistisch- bureau. In elk district was een mantri met de opneming der veranderingen belast; daarnaar werden op het bureau de kaarten en de uitgestrektheid van elke soort der landrente- plichtige gronden binnen een dessa-gebied gelegenge wijzigd. Op die wijze zijn opgemeten en bijgehouden de residentiën Cheribon, Tegal, Pekalonga Semarang, Djapara, Madioen, Kadoe, Bagelen, Banjoemas en één district van Rembang. Sedert 1872 zeker laat genoeg begon de regeering overtuigd te geraken, dat de statistische opneming, door de zeer gebrekkige grondslagen, waarop de metingen gebaseerd waren, de onnauwkeurige instrumenten, waarmede ze werden uitgevoerd de Smalcaldische patent-boussole en het gebrekkig toezicht op de geheele samenstelling geen zoo nauwkeurige gegevens opleverde, als men had verwacht. Geen wonder, als men bedenkt dat de dessa's die gemiddeld niet meer dan '/,0 der oppervlakte van de gemeenten in Neder-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 110