8 bedacht zijn, zal niet het oude Europa steeds meer afhankelijk worden van den invoer uit minder bevolkte werelddeelen. Daartoe moeten de factorendie de vruchtbaarheid van den grond bepalen, allengs meer komen onder de heerschappij van den mensch. In vroegeren tijd werd de grond algemeen geëxploi teerd naar de behoeften van het oogenblik, zonder veel kennis van de natuur en hare wettenzonder bekom mering over de gevolgen voor het nageslacht. De onverstandige uitroeiing van bosschen heeft het klimaat drogerruwer en guurder gemaaktde meestal een zijdige, alleen op keering en loozing gerichte water werken hebben vele gronden van een der voornaamste vruchtbaarmakende factoren beroofd. Te snelle weg vloeiing van het water uit de hooglanden maakt den bodem droog en dor, terwijl de dijken aan de deltas de natuurlijke meststof onthoudende uit het rivierwater bezinkende vruchtbare slib die nu grootendeels nutte loos in zee verdwijnt. Zelfs de beste gronden worden soms tot dorre akkers uitgeput, indien tengevolge van gebrek aan bedrijfskapitaal of aan kennis van landbouw,, van korte huurtermijnen of van de onmogelijkheid om meststoffen aan te voerenaan den grond niet kunst matig terug wordt gegevenwat de oogst er aan ont trekt. Onder do eeuwenlange werking van het vervreem- dings- en erfrecht hebben zich bovendien door versnippering en samenvoeging op de grilligste wijze onregelmatige grondstukken en verbrokkelde bezittingen gevormd en werden allerlei zakelijke en beperkende rechten geves tigd waardoor een toestand is ontstaandie er dikwijls op berekend schijntde natuurlijkedoor den aard van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 12