131 middellijk doen zien, dat dergelijke driehoeksmeting zich zeer ver van het op te meten terrein (door arceeringen voorgesteld) zoude uitstrekken, on veel meer metingen en berekeningen zoude tengevolge hebben, dan voor de bepaling van het geringe aantal noodzakelijke hoofd punten onvermijdelijk vereischt wordt. Daarenboven had een onderzoek op het terrein in middels tot de overtuiging geleid, dat eene verbinding van hoofdpunten door driehoeken met buitengewone moeielijkheden zoude gepaard gaan. Het werd daarom eenvoudiger geoordeeld, om aan de stadszijde enkele op het terrein aanwezige, ver zicht bare voorwerpen, in verband met de Rijksdriehoeksme ting te bepalen, om daardoor bases voor de bepaling van andere punten te verkrijgen. Te dien einde viel de keus op den toren van de R. K. Kerk in de Vondelstraat (H)op den koepel van het Paleis voor Volksvlijt (L) en op den toren van de Muiderpoort (M). Het bleek echter, dat die kerktoren en die koepel geen geschikte plaats aanboden voor het opstellen van een hoekmeetinstrument, zoodat, behalve de toren van de Muiderpoort, nog een voorwerp gezocht moest worden, dat gunstig gelegen was, wat het uitzicht op den om trek betreft, en waar tevens de genoemde kerktoren en koepel waargenomen konden worden. Zulk een voor werp werd gevonden in den toren van de Eilandskerk (B). De afstand der punten van do Rijksdriehoeksmeting Amsterdam en Sloterdijk zoude derhalve een bekende, en die tusschen de punten B. en M. een te bepalen basis van den arbeid vormen, terwijl van B. en M.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 135