9 den bodem aangegeven wijze van cultiveering onmogelijk te maken. De al te onbeperkte kracht van het eigen domsrecht staat het openen van nieuwe verkeerswegen en eene rationeele uitbreiding van steden en dorpen in den weg.. In het gunstigste geval kan men daartoe slechts geraken door ongehoord groote kapitalen te werpen in den schoot van de toevallige bezitters der benoodigde gronden. Deze treurige toestanden brachten sommige utopisten tot de gevolgtrekking, dat het beter zou zijn, tot het communaal bezit terug te keeren, en den natuurlijken gang van zaken te herstellendoor de dijken en andere waterwerken op te heffen en in letterlijken zin Gods water weder over Gods akker te laten loopen. Onder het doordringen van gezondere begrippen over de economie van den landbouwgepaard aan de steeds aangroeiende behoeftenheeft men in Duitschland op minder revolutionaire wijze, onder bescherming van speciale wetten, met het beste gevolg de handen aan het werk geslagen. De uitroeiing van bosschen wordt tegengegaande aanplanting aangemoedigd. Aan hoogere streken tracht men de noodige vochtigheid terug te geven door doelmatige leiding van het stroomend water, de deltas door bevloeiing met rivierwater kunstmatig te bemesten en eindelijk door loozingswerken of snelle bemaling moerassige gronden droog te leggen of meester te blijven over het peil van het schrale polderwater. Omvangrijke landverbeteringen, door het maken van een nieuwe traject van wegenvaarten, beken enz. ook ter vereenvouding en bespoediging van den toevoer van meststoffen of den afvoer van producten, turf of

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 13