139 nemenwaar gronden met rechtstitels zijn uitgegeven, zoo mag binnen een niet ver verwijderd tijdstip worden verwacht, dat over geheel Java en Madoera de vorstenlanden uitgezonderd alle met rechtstitels uitgegeven eigendommen zullen gekadas treerd zjjn. De kadastrale metingen in het binnenland omvatten de opmeting van alle afscheidingen, waardoor het terrein op blijvende wijze is verdeeld, als: rivieren, sloten,wegen,water leidingen, heggen, enz verder alle kenteekenen van blijvenden aard, als: steenen huizen, palen, bruggen, muren, enz. Deze laatste leveren voor de toekomst vaste uitgangspunten, om bij het eventuëel tot stand komen der conversie van individuëel of communaal grondbezit in individuëel agrarisch eigendom, en- bij mutatiën in den bodem, de nieuwe grenzen vast te stellen. Het kadaster, dat thans in de binnenlanden gemaakt, wordt, is derhalve aan te merken als het geraamte voor het kadaster der toekomst Elk der blokken toch, waarin de kaart verdeeld is, bevat stukken sawah's of andere gronden, aan verschillende rechthebbenden behoorende in individuëel of communaal bezit. Dit neemt echter niet weg, dat de bodem natuurlijk blijft verdeeld, zoodat de opgemeten blokken gemiddeld t 2 H. A. bevatten. De grenzen zijn immer zeer onregelmatig, het terrein is nagenoeg overal zeer golvend en de plantengroei op vele plaatsen belemmerend, zoodat de metingen in Nederlandsch- Indië heel wat meer moeielijkheden opleveren dan op de meeste plaatsen in het moederland, al zij het terrein daar nog meer versnipperd. Verder worden de grenzen van elk dessa-gebied en der voor verschillende bebouwing bestemde gronden opgemeten. Dien tengevolge verkrijgt het kadaster in de binnenlanden het onmid dellijk nut, dat voor elke dessa de uitgestrektheid van elke soort der landrente-plichtige gronden kan worden opgegeven en levert een der hoofdfactoren voor den dessa's-wijzen aanslag der landrente.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 143