140 De bekende grootte van elk blok kan verder strekken om bij onderverdeeling der landrente het bedrag te bepalen hetwelk eenige individuëndie samen een blok bezittenin den algemeenen aanslag der dessa's moeten opbrengen, zoodat het kadaster aanstonds een gewichtig hulpmiddel aanbiedt, om meer zekerheid te brengen in een der belangrijkste aange legenheden van bestuur op Java. Elke kadastrale afdeeling wordt volgens natuurlijke grenzen in overleg met de residentenin sectiën verdeeldelke sectie zóóveel mogelijk volgens natuurlijke grenzen, in bladen. Nadat deze verdeeling volgens een daartoe aangelegde triangulatie- en polygoon-kaartwaarop tevens de hoofdindeeling, door wegen, rivieren, enz., nagenoeg op schaal, is geschetst, heeft plaats gehad, worden de bladen aangelegd. Deze worden zeer juist in ruiten van één decimeter verdeeld, waaraan zoodanige richting gegeven wordt, dat de omtrek van het terreingedeelte, hetwelk men op het blad wil afbeelden, zooveel mogelijk op gelijke afstanden van de randen van het blad komt te liggen. Bij de ruitlijnen worden in roode cijfers de afstanden aan- geteekend waarop ze van de coördinaten-assen verwijderd zijn. Door middel van deze ruitlijnen worden verder de triangulatie- en polygoonpunten uitgezet en daarna onderling verbonden. Hierna worden door afpassing der afstanden, waarop de meetlijnen in de hoofdlijnen zijn verbondende verbindings punten uitgezetvoorts door vereeniging dier puntende lijnen zelve: zoo wordt voortgegaan tot alle détails zijn uitgezet en de kaart het beeld van den bodem wedergeeft. De sectiën worden daarna gekleurd en beschreven, eveneens de bladenwanneer vervolgens aan elk perceel of blok, binnen iedere sectie gelegen, een nummer is gegeven, heeft men elk afzonderlijk stuk grond zoodanig aangeduid, dat het van elk ander is onderscheiden. De grenzen worden zoodanig bepaald, dat Ze steeds door constructie zijn terug te vinden. De kadastrale afdeelingen bestaan in den regel uit een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 144