141 district, soms uit een onderdistrict. De kadastrale kaart is derhalve niet ingedeeld volgens de grenzen van het dessa- gebiedde dessa-grenzen worden echter met een paarsche kleur geteekend en komen alzoo duidelijk uit. Om verder het gebruik van het kadaster voor de ambtenaren van het Binnenlandsch bestuur gemakkelijk te maken, worden hun, in plaats van eenvoudige copieën der kaarten en registers, dessa-kaarten verstrekt met daarbij behoorende staten, waarin de verschillende gronden zoodanig zijn gerangschikt, dat nen dessa's-wijze door optelling de geheele uitgestrektheid vindt van elke landrente-plichtige of andere grondsoort. Daarom komen ook het eerst voor de kadastreering in aan merking de districten, waarin de grootste uitgestrektheid aan landrente-plichtige gronden gelegen zijn. Zoowel op de hoofdplaatsen als in de binnenlanden, ge schieden de metingen met zorg en nauwkeurigheid: wat methode, de gebezigde instrumenten, enz. betreft, naar de eischen des tijds en onder behoorlijke contróle. Een triangulatiesoms gepaard met hoofdpolygoon-meting gaat de detail-meting voorafze wordt verbonden aan triangu latie-punten van den geographischen dienst dewijl is ge bleken, dat de triangulatie-punten van den topographischen dienstofschoon daarvoor alleszins voldoende, voor het kadaster niet altijd juist genoeg zijn verzekerd. Azimuth en basis worden uit de gegevens van den geogra phischen dienst, of uit de door den topographischen dienst berekende projectie der geodetisch bepaalde punten afgeleid; de coördinaten der kadastrale driehoekspunten worden op de zelfde assen berekendals door den topographischen dienst zijn aangenomen. In sommige residentiën heeft de topographische dienst niet 1) La Cartographie et la Topographic dea Indes Orientales nóerlandais Con ference faite le B5 Juin 1883 rExposition internationale, Coloraale et d'Expor- tation générale d'Amsterdam Leide, E. J. Bbiij,, 1884,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 145