142 getrianguleerd of zijn de punten niet verzekerdzoodat alleen de geographische ligging der triangulatie-punten van den geo- graphischen dienst bekend is. In deze gevallen zijn die punten niet door den topographischen dienst geprojecteerdmaar geschiedt zulks door het kadaster volgens een in 't midden van elke residentie aan te nemen normaal-puntwaardoor de hoofdassen getrokken worden. Het kaarteeren geschiedt volgens de gewijzigde projectie van Flamsteed. De kadastrale triangulatie in dit geval van de vierde orde werkt met zijden van 1000 tot 3000 meters. De hoeken worden gemeten met groote instrumenten uit de fabrieken van Breithaupt en Ltncke, met een middellijn van 18 centimeter en aflezing van 1 minuut tot 10 seconden. De manier van berekening, de verzameling der uitkomsten enz. geschiedt in den geest als in de meetkunstige beschrijving van het Koninkrijk der Nederlanden heeft plaats gehad. De vereffening der verschillen in de driehoeksmeting heeft plaats op de wijze zooals door prof. Schols is aangegeven; de vereffening bij de aansluitingaan driehoeksmeting van hoogere ordeop de wijze als o. a. is aangegeven in de Handleiding van Douglas (Assen, van Gorkum en Go., 1878). Na voltooiingsoms reeds gedurende de uitvoering der driehoeksmeting, wordt een begin gemaakt met de meting der détails. Hiertoe worden stukken van 25 tot 100 hectaren met lijnen omslotendie door Europeesche ambtenaren worden gemeten en aan de triangulatie-lijnen verbonden. Deinlandsche landmeterdie de détails zal metenis daarbij tegenwoordig. Zooveel mogelijk worden die hoofdlijnen rechtstreeks van de 1) Meetkunstige Beschrijving van het Koninkrijk der Nederlanden, bevattende de getallenwaarden, gebruikt by de samenstelling van de Topographische en Militaire kaart van het Ryk. Uitgegeven op last van het Ministerie van Oorlog, en bewerkt door den kapitein thans geneneraal-majoor en chef van den Gene- ralen-staf - J. M. van dbr 8tar 's Gravenhaga, Marto*us Nubofp, 1861. Hiermede is bedoeld de methode der parallelle verschuiving van O. Glkdns. R.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 146