10 zand, gepaard met eene rationeele Indeeling en verdeeling van den bodem tussehen de verschillende eigenaars naar verhouding van hun waarde-aandeel en onder opheffing of verzachting van zakelijke lasten, zijn op vele plaatsen' aan de orde van den dag. De uitvoering geschiedt volgens wettelijke regelen, die ook den onwil breken van enkele bezitters, om in het algemeen en in hun eigen belang mede te werken. Voor al deze groote ondernemingen is echter de toe vloeiing van een kapitaalstroom een vereischte. Onder den drang van het ontwakend grondcrediet week het vroegere begripdat het opnemen van gelden en bezwaren van den grond een kanker wasdie zooveel mogelijk beteugeld moest wordenvoor de nieuwere staathuishoudkundige leer, dat de grootste benuttiging van het grondcrediet veeleer een bewijs is van toene mende welvaart en rijkdom, dan van achteruitgang en armoede. Onder dien drang werd in vele Staten eene hervorming van het eigendoms- en hypotheekrecht onder nomen. Daar de kapitalen in landbouwondernemingen slechts eene matige rente kunnen afwerpen, moest in de grootst mogelijke zekerheid een aequivalent tegen de concurrentie van meer winstgevende geldbeleggingen ge zocht worden. Met het gewenschte gevolg begint men in Duitschland voor de eigendomsverkrijging van onroerende goederen de vrjj algemeen ingeslopen beginselen van het Ro- meinsche recht te verbannen en die van het Oud- Duitsche recht in eere te herstellen. Zij vinden hunne verwezenlijking in het zoogenaamde grondboekstelsel. Dit beoogt in zijne meest consequente toepassing een abso-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 14