146 bijhouding. Ook werd bij laatstgenoemd Staatsblad voorge schreven op welke wijze de kaarten voortaan moeten worden bijgewerkt (Catalogus No. 11). Uit deze laatste voorschriften en modellen blijktdat de administratie van het kadaster in Nederlandsch-lndië in veel opzichten afwijkt van die in Neder land en elders. Deze afwijkingen zijn het gevolg van het verschil in bestemming van het kadaster in Nederlandsch- lndië en in Nederland. De uitkomsten van het kadaster in Nederlandsch Indië maken nog niet uit den grondslag voor de grondbelasting [in Indië verponding]. Wat de hoofdplaatsen en in het algemeen de met rechtstitel uitgegeven gronden betreft, bezit het Indische kadaster geenszins als dat in Nederland, een fiskaal karakter. Wel levert het hulpmiddelen ten dienste der verpondings administratie vooral tot aanwijzing van de belastingschul digen, doch de strekking van het kadaster zelf, voor zoover betreft de hoofdplaatsen en nederzettingenis gelegen in de rechtszekerheiddie het aan den eigendom en de daarop ge vestigde zakelijke rechten verschaffen moet. Mochten te eeniger tijd de overschrijvings- en de verpon- dings-voorschriften zoodanig worden gewjjzigd, dat de uit komsten van het kadaster benuttigd kunnen worden bij of den grondslag kunnen uitmaken voor den aanslag in de verponding, dan zullen daarin alle noodige gegevens worden aangetroffenen zaldoor het aanleggen van een kadastralen legger met bijbehoorenzonder veel moeite de administratie der verponding of grondbelasting op gelijke wijze als in Neder land aan het kadaster kunnen worden verbonden De tauxatie van de verponding geschiedt thans uitsluitend zonder daarbij de uitgestrektheid of aard van bebouwing in te voeren als vaste factorenwaaraan vooraf waarden zijn toegekend, volgens de globale huurwaarde van elk onder één verpondingsnummer samengetrokken zakelijk recht op den grond. Bij de ordonnantie op de in- en overschrijving is bepaald dat tot deze handeling niet wordt overgegaanalvorens de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 150