11 luut eigendomsrecht te vestigen, een volkomen rechts zekerheid op te bouwen, door het recht van eigendom uitsluitend afhankelijk te maken van de inschrijving in een openbaar register. Tot de inschrijving wordt eerst overgegaannadat de verkrijger eener onroerende zaak zijn recht tot inschrijving heeft bewezen. Alle daarna door hem gevestigde en ingeschreven of aangeteekende hypotheken, zakelijke rechten, lasten enz. hebbeneven- eens onbetwistbare rechtskracht. Het ideaal, waaraan het grondboek dan zou beant woorden, wordt door Mascher (in navolging van Geijert) aan het slot zijner voorrede geschetst in de kernachtige woorden: Was in diesem Buche geschrieben steht, ist Wahrheit, und diese Wahrheit schützt das Gesetz. Zal het grondboek echter geene valsche overeenkom sten tot waarheid stempelen, die alleen strekken ter bedriegelijke verkorting der rechten van derden, dan moeten er waarborgen gegeven worden voor de geldig heid van den rechtsgrondwaarop de inboeking volgt. Hier stuit men echter op groote moeilijkheden. Zonder lastige en knellende wettelijke vormen of zonder inmen ging der overheid in private handelingen zijn die waar borgen niet te verschaffen. Onverzwakt en consequent treft men het beginsel van het ideale grondboekrecht dan ook bijna nergens aan, en naar gelang van de middelendie aangewend zijn om voldoende zekerheid zonder te veel vormelijke be lemmeringen of overheidsinmenging te verkrijgennaar mate verder de beginselen van het Romeinsche- en Fransche recht meer of minder verdrongen zijn, loopen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 15