166 Dit begon reeds onder de O. I. Compagnie, doch werd vooral in praktijk gebracht door den Gouverneur-Generaal Daendeds die daardoor trachtte te voorzien in den geld nood der toenmalige regeering. Voor verreweg het grootste gedeelte zijn die particuliere landen gelegen in "West-Javaen wel in de residentiën BantamBataviaKrawang en Cheribon. Daar beslaan ze wel 6000 vierkante palen; in Midden- en Oost-Ja va niet meer dan 80 vierkante palen, te zamen 212 vierkante geo- graphische mijlen. De oosthoek, die bij het optreden van den Britschen Gouverneur Raeeles bijna geheel in particuliere handen was, nam hij weer over voor het Gouvernement, even als later de Baron van dee Capellen deed met de particuliere landen Soekaboemi en Tjipoetri in West-Java. Het spreekt van zelf, dat bij de overdracht der particu liere landen de rechten van den nieuwen landheer nooit kunnen te boven gaan diewelke het Gouvernement uit oefende. Waar de eigendom van den Staat beperkt was daar blijft die beperking van kracht. Dit doelt voornamelijk op de dessa-grondenof al die grondeningenomen door de bevolking, en hun rechtmatig erfdeel. Het Gouvernement, dat zelf het recht eerbiedigt van de bevolking op die gronden, waakt er voor, dat dit recht ook door anderen niet wordt verkort. De bevolking te beschermen tegen willekeurvan wien ook, is toch den Gouverneur-Generaal opgelegd als een eerste plichtzoover zijn gezag reiktdat is over geheel Javaom van de andere bezittingen niet te spreken. Hetzij dus op Gouvernementslandvorstenland, of par ticulier landwaar ook de bevolking gevestigd ishet Gouvernement zorgt dat ze op geenerlei wijze wordt gestoord in het rechtmatig bezit van huis en erf, bouw- en weide gronden. In Midden- en Oost-Java hebben de landheeren zich te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 172