167 houden aan de rechten en verplichtingenhun opgelegd bij het koopcontract Voor de particuliere landen bewesten den Tji-Manokgeldt het algemeen reglement uitgevaar digd in 1836. Van de circa 2300 vierkante mijlen, Java's oppervlakte, zijn dus vorstenland gebleven: 169 vierkante mijlen, terwijl 212 M. in handen zijn van particuliere landheeren. Blijven alzoo circa 1919 M. of bijna 84 °/0 van Java's grondwaarvan de Staat de wettige landheer is. Die grond is het kapitaal, waarmede de staathuishouding hoofdzakelijk wordt gedreven en toch is dat kapitaal maar voor een betrekkelijk klein gedeelte uitgezet of uitgegeven en daardoor productief. In ons vaderland is een vijfde gedeelte van den bodem onbebouwd en grootendeels voor bebouwing ongeschikt. Doch hoe is die verhouding op Java Volgens den regeerings-almanak zijn op geheel Java in cultuur: 4731712 bouw, en wetende dat de vierkante mijl gelijk staat aan 24,16 vierkante paal van 320 bouw, zoo heeft men voor het bebouwde oppervlak ruim 600 vier kante mijlen of 26 procenthet zielental gerekend op twintig millioenzoo bekomt men gemiddeld 0,24 bouw per hoofd of nog geen bouw per gezin van 4 a 5 personeneene ver houding die ongunstig afsteekt bij andere landen. Gaandewegmen kan zeggen met den dagworden voor ontginning door wien en op welken voet ook nieuwe gronden uitgegeven en daardoor productief. Die ontginning, bijaldien het werk van de inlanderskomt ten bate van den dessa-grond. Bijaldien het gevolg van afstand van grond aan niet-inlanderskomt de ontginning ten bate van huur- of erfpachtgrond. In tegenstelling van dessa-grond, huur- en erfpachtgrond wordt in engeren zin onder gouvernementsgrond verstaan al den grondwaarvan de Staat de volle onbeperkte eigendom

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 173