168 heefthet vrije staatsdomeingrootendeels woeste grond anderdeels ingenomen door gouvernements-aanplanting van koffie, djati en kina, door post- en spoorwegen, haven- en vestingwerken landsgebouwenenz. Waar gesproken wordt over rechten op den grond doelt dit bepaaldelijk op den dessa-grondof den grond, tot de dorpen behoorend en door hunne bevolking ingenomen. De Staat eigent zich wel al den grond toe, maar zijn eigendom is voor een groot deel beperkthier door aloude rechten van de bevolkingdaar door rechten nog dagelijks op dien grond verleend. De grond, die tot de dorpen behoort, of juister wellicht waartoe ook behooren de dorpen moet wel onderscheiden worden van het dessa-gebied, d. i. het rechtsgebied van elke gemeente op zich zelf. //Sedert lang gevestigde re- //geeringsbeginselen, hebben dat dessa-gebied onder- //scheiden in staatsdomeinen en in grondentot de dorpen //behoorende". (Nota van toelichting op de ontginnings-ordon- nantie). Over den dessa-grond heeft de landheer het Gouver nement niet de vrije beschikking, zoolang de rechtmatige bezitter van zijn recht daarop niet heeft afstand gedaan. Yan dien grond tochdie eenmaal in het bezit is van den inlanderhetzij door erfenis (tanah poesaka)hetzij door ontginning (tanah jasa) blijft den landheer wel het eigen dom en het recht tot invordering van de grondlastenmaar de vrije beschikking er over heeft hij evenmin, als de eigenaar van een woonhuis, door hem in huur afgestaan, zoolang het huurcontract loopt. Alzoo nu het gebruiksrecht van den inlander over zijn grond erfelijk is, kan men gerust zeggendat zijn contract met den landheer ten eeuwigen dage loopt. Daarwaar de aanwezigheid van geschikten bouwgrond

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 174