170 //erfpachtsreeht. den eigendom inderdaad nog veel meer //nabijkomt dan de zakelijke rechtendie het B. W. als on troerende goederen beschouwt. en dat op bovenstaande //gronden het erfelijk individueel gebruiksrecht wel degelijk //in het openbaar kan worden verkocht." Niet ten onrechte kan dus het recht van den inlander op zijn grond worden betiteld als eeuwigdurende erfpacht. Men denke daarbij aan het beklemrecht in sommige streken van ons vaderland doch vergete metdat daar de pachtsom eens en voor goed is vastgesteld en de landrente op Java onderhevig is aan den jaarlijkschen aan slag, waarbij rekening wordt gehouden met den oogst. Bij het welslagen daarvan heeft de Staat een dubbel belang. Het belang dat elke regeering, die hare roeping verstaat, stelt, en stellen moet in het welzijn der geregeerden, in het belang dat de landheer heeft bij het meer of minder draag vermogen van de hem cijnsplichtige grondbezitters. De allereerste vorm van bestuur is die van de gemeente de Commune. Op Java zijn zóóveel gemeenten vereenigd tot een district onder een wedono, of demang; zóóveel dis tricten weer vereenigd tot een afdeeling onder eene assistent resident; zóóveel afdeelingen weer tot een gewest onder een resident. De grenzen van gewesten, afdeelingen en districten volgen dus die der gemeente, waaruit zij zijn samengesteld. Ter bepaling dier gemeentegrenzen wordt een onderzoek ingesteld door de betrokken dessa-hoofdenin overleg met de oudsten der dessa en in tegenwoordigheid van de ambtenaren of beambten met de opname belast. Van hunue bevinding wordt proces-verbaal opgemaakt. (Bijblad 3431. Details kadastrale metingen). In de algemeene voorschriften betreffende de metingen der statistieke opname kwam eene bepaling voor, hoe te handelen in het geval, dat er enclaves werden aangetroffen. i/Waar enclaves bestaan, wordt door den controleur een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 176