172 //van het domein en niet behoorende tot de dorpen, //behoeft hij eene vergunning van het bestuur (art. 1)." De ontginnings-ordonnantie verdeelt nl. de oppervlakte van Java in twee groote deelen en wel in 1°. gronden behoorende tot het vrije staatsdomein. 2°. de dorpen. //Slechts over het vrije staatsdomein, heeft de regeering de volle beschikking." //Op de gronden tot de dorpen behoorendworden door //anderen rechten uitgeoefend, die door de regeering worden //geëerbiedigd." (Circulaire Dir. Binnenlandsch bestuur. Bij blad 3270.) Bene vergunning aan de inboorlingen om hunne bezittingen te vergrooten de gronden reeds tot de dorpen behoorend, uit te breiden ten koste van het staatsdomein wordt schriftelijk verleend, vrij van zegel. In die beschikking is de termijn bepaaldna welken de grond in bebouwing moet zijnwelke termijn wordt geregeld naar de uitgestrektheid. Is, na het verstrijken van dien termijn aan die voorwaarde voldaandan heeft de houder in de bekomen autorisatie een wettig eigendomsbewijs, niet op den grond maar op het bezit van den grond. Elk, die zoodanig eigendomsbewijs mocht verlangen van de gronden reeds in zijn bezitwordt daartoe in de gelegen heid gesteld. Een bloote aanvraag met duidelijke omschrij ving van zijn gronden is daartoe voldoende. Dit is vooral in het belang van hen, die private gronden hebben daér waar het meerendeel der gronden is in ge meenschappelijk bezit en dat wel, om de kans te ontloopen, dat bij eventueele verdeeling der grondenprivate gronden in de verdeeling worden opgenomen. Zoo komt de ontginnings-ordonnantie den inlander in meer dan één opzicht te stade. Het districtshoofd, die de vergunning uitreikt, verleent ze in gewone gevallen ook.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 178