173 Betreft de aanvrage eene grootere uitgestrektheid dan vijf bouw en sluit ze zich niet aan bij de andere dessa-gronden, dan moet het districtshoofd de aanvrage opzenden aan het hoofd van plaatselijk bestuur, die de vergunning kan ver- leenen, zoo lang de aanvrage geen tien bouw bedraagt en niet is begroeid met djati, wildhout, bamboe of nipabosch, want in dat geval is alleen de resident bevoegd om de autorisatie tot ontginning te verleenen, evenwel in acht nemendevooraf mededeeling te doen aan den directeur van het Binnenlandsch bestuur, als de aanvrage meer dan dertien bouw bedraagt. (Bijblad 32170). Ter bevordering eener richtige toepassing der ontginnings ordonnantie diende het voorschrift van den directeur van Binnenlandsch bestuurgegeven in zijne bovengenoemde circulaire: //dat allerwege een aanvang worde gemaakt met //het aanwijzen en zoo noodig afbakenen van alle //gronden, die tot de dorpen behooren. Alles //wat daarbuiten ligt iB dan het vrije staatsdomein''. Van de gronden tot de dorpen behoorend zijn landrente- plichtig: de bouwgronden (met uitzondering van koffie-aan- plantingen)de erven grooter dan een vierde van een bouw, de vischvijvers en nipabosschen. De bouwgronden zijn: tegallans, tuinen en sawahs. Elk pas ontgonnen stuk grond vormt een tegallan, geschikt om door uitzaaiing daarop gewassen te telen. Een tegallan beplant met vruchtboomen, wordt een tuin, een tegallan waterpas aangelegd en ingedijkt om het water daarop te kunnen houden, draagt den naam van sawah. Tegallans en tuinen zijn schier zonder uitzondering in privaat bezit, 't gevolg van erfenis of ontginning (tanah poesaka, tanah jasa)doch de sawahs zijn in vele streken het gemeenschappelijk bezit van al de gemeentenaren. Het zijn daar gemeentegronden zoo goed als wegen, pleinen, kerkhoven en alle openbare plaatsentot het dorp behoorend,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 179