174 maar de batener van getrokkenworden verkregen op bijzondere wijze. Een gedeelte er van wordt afgezonderd voor het dorpsbestuur als z. g. ambtsvelden of sawah pantjen de overige velden worden afgestaan aan al de werkbare mannen van de dessa, in den regel voor den tijd van een jaar, in te gaan op het tijdstip dat de tweede gewassen van het veld zijn en de sawahs moeten worden beploegd, d i. in de maand November of December. Elk jaar of alle twee jaar heeft een nieuwe verdeeling plaats. In het reglement op de landrentengegeven bij Staatsblad: 1819 No. 5, was bepaald: //de residenten zullen toedien dat //bij de verdeeling de wettige bezitters der velden in hunne //rechten niet worden verkort, zooals daar zijn de eerste out- //ginners der gronden of derzelver erfgenamen en anderen, //die beschouwd moeten worden als wettige bezitters volgens //de herkomsten der inlandsche bevolking of uit anderen hoofde" erfenis als anderszins (art. 13). Dit dient om te waken dat geen private stukken grond worden medegenomen in de verdeeling. Dit is met het oog op de omstandigheid dat er geen scherpe grens te trekken is tusschen het com munaal en het individueel bezitrecht. Geen dessa op Java, wier velden te boek staan als in communaal bezitof er zijn ook gronden aan te wijzen in privaat bezit; omgekeerd zou het moeielijk zijn, een dessa aan te wijzen, welker gronden zijn in individueel bezit, zonder e enige gemeentevelden zij het ook alleen als ambtsvelden. "Waar de een of de andere wijze van bezit de overhand heeft, zegt men dat die heerschende is. //Over de gronden".zegt de agrarische wet in zijn 3® alinea.//tot de dorpen behoorendwordt door den Gouverneur-Generaal niet beschikt.dan alleen voor het geval dat onteigening wordt geboden door het algemeen belang of dat die tijdelijk wordt noodig geacht in het belang van de gouvernements-cultures.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 180