175 Het geval, dat het algemeen belang onteigening vordert, is eene omstandigheid waarvoor ieder en alles zwichten moet, ook de inlander. Over zijn grond wordt dan beschikt zoo goed als over elke andere grond. Een andergeval van onteigening is die ten bate van de Gouvernements-cultures. Deze uitzondering is niet van zoo ruime strekking als men zou denken. De bepalingen daaromtrent zeggendat voor de koffiecultuur niet wordt beschikt over den dessa-grond dan bij volstrekt gebleken noodzakelijkheid (Bijblad 2009) en als het geval zich al ooit heeft voorgedaankan men er zeker van zijn, het geen bouwgronden gold in iemands particulier bezit, maar wellicht een stuk grond, dat als gemeene weide of uit anderen hoofde tot de dessa werd gerekend. Wat aanbelangt de Gouvernements suikercultuur: nog een vijftal jaren en deze behoort tot de geschiedenis. Tot zoo lang ja! zal in de z. g. suikerdistricten, waar nog suiker contracten zijnten dienste van die cultuur nog over sawahs worden beschikt en deze tijdelijk worden herschapen in riet velden (tegal teboe) doch altijd tegen ruime schadeloosstelling door den contractant te voldoen. //Ontwijfelbaar is het (YIde bijblad 2935) dat het z. g. erfelijk //individueel gebruiksrecht.den eigendom nog veel meer nabij //komt dan recht van opstal en erfpacht." Het converteeren van e. i. bezit in eigendom wordt den inlander dan ook zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. //Grond door inlanders in //e. i. gebruik bezeten, wordt op aanvrage aan den recht- //matigen bezitter in eigendom afgestaan" (agr, wet 4e alinea). De algemeene verordening, regelend die conversie, is vast gesteld bij Koninklijk Besluit van 16 April 1872. Indisch Staatsblad 117. beginnende aldus: //Elk inlander, die eigendom verlangt van den gronddoor //hem bezeten in e. i. gebruiksrecht overeenkomstig de //4e bepaling agrar. wet moet zich wenden tot uitwijzing

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 181