176 //van zijn gebruiksrecht met een verzoekschrift tot den //president van den landraad. Deze geeft aan het verzoek de noodige publiciteit en 9 maanden na de eerste afkondigingbijaldien er geen verzet is aangeteekendbrengt hij de zaak voor. De landraad doet dan uitspraak, welk vonnis aan geen revisie onderhevig is. De resident ontvangt van het vonnis een authentiek afschrift en verleent daarop het eigendomsbewijs namens den Gouverneur-Generaal. Alle schrifturen en acten zijn vrij van zegel en de procedure geschiedt kosteloos en dat zegt de nota van toelichting //om den inlander het proces, dat noodwendig moet vooraf- //gaan aan de erlanging van den eigendomBbrief, zoo gemak- //kelijk en onkostbaar mogelijk te maken''. Al spreekt de 4® bepaling der agrarische wet van grond in eigendom afgestaan, het verleenen van agrarischen eigendom is geen afstand van grond, het is afstand van een recht: het eigendomsrecht op gronden in erfelijk bezit. Het agrarisch besluit behandelt dan ook den agrarischen eigendom onder het 1® hoofdstuk: de rechten op grond. Door de conversie van erfelijk individueel bezit in eigen dom wordt de grond afgevoerd van de lijst der landrente- plichtige gronden en onderworpen aan de verponding. De grond blijft echter heerendienstplichtig, zijnde de heerendienst een servituut dat op den dessa-grond rust en blijft rusten en waarvan geen agrarisch eigendom hem ontheft, evenmin als het vrijwaart van tijdelijke onteigening voor de Gouver- nements-cultures. Het is dus een beperkt eigendom, wel te onderscheiden van den eigendom door het Gouvernement overgedragen bij afstand van grond door verkoop. Zij geldt ook alleen voor inlanders. Vervreemding van het agrarisch eigendomsrecht aan anderen dan inlanders is nietig. Geen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 182