177 ander zakelijk recht wordt er op verleend dan hypotheek. Volle eigendom wordt alleen verleend op den voet van het besluit van 7 Augustus 1863 Staatsblad 90 en dat van 27 Juni 1879 No. 9, waarbij het opperbestuur goedvond te bepalen //dat kleine stukken grond, waarop erfelijk individueel //bezitrecht wordt uitgeoefendgelegen binnen de hoofd- //plaatsen van residentiënassistent-residentiën of binnen //andere plaatsen, daarvoor in aanmerking komende, op den- //zelfden voet aan den inlanders kunnen worden afgestaan //als gronden waarop dat bezitrecht niet (lees: niet meer) //gevestigd is". Door aan inlanders ook den vollen eigendom te verleenen van hunne bouwgronden en erven buiten de hoofdplaatsen, zou de regeering het heft uit handen geven en geraakte zij buiten de mogelijkheid te verhoeden, dat buiten haar om de dessa-grond werd verkwanseld, dat overal vreemdelingen vasten voet kregen, Chineezen vooral, en de grond lang zamerhand in hun handen overging ten koste van de inboor lingen die als koelies konden gaan werken op hunne vroegere bezittingen. De regeering heeft getoond hare roeping te begrijpen door geen deur open te stellen voor dergelijken toestand. Is alle verkoop van dessa-grondook die in agrarischen eigendom aan anderen dan inlanders, nietig, de bevoegdheid tot verhuur is daarmede niet uitgesloten. //Zij geschiedt volgens regelenbij algemeene verordening te bepalen" (agrarische wet 5° alinea), en is vervat in de volgende artikelen (ordonnantie 30 October 1871 Staatsbl. 163). 1. De overeenkomsten van huur en verhuur worden be- heerscht door het Burgerlijk Wetboek, behoudens de volgende beperkingen. 2. Als huurders zijn alleen toegelaten ingezeten van Ned.-Ind. of vereenigingen gevestigd daar of in Nederland.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 183