178 3. Verbuur van grond in agrarischen eigendom geschiedt voor niet langer dan 20 jaar. 4. Van grond in e. i. bezit voor niet langer dan 5 jaar. 5. De deelgenoot in of de tijdelijke gebruiker van gron den in dessa-bezit kan dien grond verhuren voor den tijd dat zijn gebruik duurt; doch in geen geval langer dan vijf jaar. Bij eene jaarlijksche verdeeling der gemeentegronden mag de huurtijd niet langer zijn dan een jaarechter kan de verhuurder in overleg treden met zijn mededeelgenooten om den grond te verhuren voor langermits binnen den grens van tien jaar Circulaire Directeur van B. B. dd. 2 Februari 1875 No. 1228 en zelfs is de huurder gerechtigd den grond in bezit te houden tot na den oogst. Immers bij eene latere ordonnantie Staatsbl1879 No. 209) is aan art. 5 eene tweede alinea toegevoegdaldus luidende //Wanneer de grond wordt gebezigd voor de teelt van //gewassen die door den huurder niet kunnen worden geoogst, //als hij den grond niet langer in bezit heeft dan een jaar, //dan blijft de huurder ook bij eene jaarlijksche verdee- //ling in het genot van den grond tot na den oogst Degenedie na de verdeeling rechtens aanspraak had op den grondstelt den huurder dan schadeloosevenredig aan de som, bedongen in de overeenkomst van huur. Bij dezelfde ordonnantie is bepaald, dat de verhuurder geene vooruitbetaling mag bedingen van huurschat, langer dan voor een jaar, en dat verhuur van grond, beplant met koffie is verboden op straffe van nietigheid. Verhuur van Gouvernements-koffietuinen h plus forte raison. Door het eerste zou de grond vrijdom verkrijgen van de verplichte leveringwant behoort de grond den inlander zoo goed als het daarop staande plantsoende koffie is landsgoed, men moge daarover lang of kort redeneeren, op dat beginsel is de eisch gebaseerd tot inlevering van alle koffie. Wat betreft de verhuur van gouvernements-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 184