183 tijdschriften daarvoor het gewone honorarium toekent, voor zoover de schrijvers de opening van bovenbedoelde brieven verzoeken. De jury bestaat uit de heeren Mr. C. E. Achterberg, te Oosterhout. I. Boer Hz., te Utrecht. en H. W. J. Sannes, te SteenwyTc. VARIA. Wij lezen de beschrijving van een werktuigje dat, indien het inderdaad, wat zijne werking betreft, voldoet,, in vele gevallen zal kunnen te pas komen. Het is onlangs uitgevonden door den heer Chr. Schroder, te Frankfort, en door hem genoemd de „plauograaf en moet dienen tot hot in plattegrond brengen van terreinen. Men behoeft daartoe slechts met het instrument te gaan wandelen langs de wegen enz., die men in teekening wil brengen, en al wandelende teekent eene potloodstift de kaart op de verlangde schaal. Deze potloodstift is in het werktuig onbewegelijk, doch het vel papier is gespannen op een plankje, dat door middel van eene kompasnaald steeds naar dezelfde richting gekeerd blijft, en bovendien door den persoon, die het werktuigje draagt, al wandelende langzaam naar ééne zijde vooruitgeschoven wordt. Dat dragen geschiedt aan een riem, zoodanig, dat het plankje zooveel mogelijk waterpas ligt, ter wijl de vooruitschuivende beweging van het plankje veroorzaakt wordt door een scharnier, dat, bevestigd aan de knie van den persoon, bij eiken stap heen en weêr gaat. Het laat zich hooren, dat op deze wijze de vooruitschuivende beweging van het papier in verhouding kan gebracht worden met het juiste aantal en de grootte der stap pen, dus niet de lengte van den afgelegden weg terwijl door de kompasnaald gezorgd wordt, dat steeds nauwkeurig aangetoond wordt, in welke richting gewandeld wordt. Men zegt, dat de uitvinder er in geslaagd is de vele bezwaren, die natuurlijk aan de uitvoering van dit denkbeeld in den weg stonden, te overwinnen. ffaarlCt.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 189