14 krijgen eerst werking tegen derden door de inschrijvingde zakelijke rechten eveneensvoor zoover zij berusten op een titel, met uitzondering van erfdienstbaarheden, huurl) enz. De hypotheken worden geheel door het materiëele recht geregeerd; de inschrijving is een vereischte voor de rangregeling en de rechtsgevolgen tegen derden doch als accessorium van de hoofdverbintenis. Voor de rechtszekerheid wordt, behalve het beginsel der pu bliciteit, dat der specialiteit (vermelding der geldsom en van de bepaald verbonden goederen, met uitsluiting van algemeene en legale hypotheken) en dat der priori teit, (rang naar volgorde van inschrijving) gehuldigd. De inschrijving volgt op verzoek van beide partijen of op rechterlijk vonnis. Ter gemoetkoming aan de eischen van het grond- crediet werd de zoogenaamde grondschuld of hypotheek van den eigenaar ingevoerd. De ingeschreven eigenaar kan zich namelijk door den grondboekrechter een grond-schuldbrief doen afgeven, waarop hij zelf den naam van den geldschieter kan invullen. Hierdoor trachtte men de mobilisatie van den grond te bevor deren, doch het nieuwe instituut werd in zijne half slachtig juridische natuur van vele zijden aangevallen en schijnt niet aan de verwachting te beantwoorden. Veel zullen hiertoe ook de menigvuldige na 1872 opge richte hypotheekbanken bijgedragen hebben, die even zeer de mobilisatie tengevolge hebben. i) Ook Prof. Gratama rekent huur tot de zakelijke rechten, zie „Hervorming van ons zakelijk regt aan grond en bodem," bladz. 7.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 18