17 Vooraf ga een korte schets van de voornaamste wijzigingendie het ontwerp in de regeling van het notarisambt, wierd het wet, zon aanbrengeneene schets, waarbij ik mij evenwel van een beoordeeling, waartoe ik te veel plaatsruimte zou noodig hebben, en die ik reeds elders gaf (in de Amsterdammer, Dagblad voor Nederland van 17, 18 en 19 Augustus 1883 en 2 en 4 December 1884) zorgvuldig zal onthouden. Het ontwerp is ontegenzeggelijk een gelegenheids- ontwerp. Men vatte dit niet op in den zin van een veroordeeling, want, gelijk ik elders motiveerde, bevat het in mijn oog zeer veel goeds, maar men dient daarop toch wel te letten, ter verklaring van sommige bepalingen. Het vele misbruik dat gemaakt werd van het vertrouwen door het publiek in den notaris gesteld, in wien het zijn raadsman in velerlei opzicht ziet, deed de Regee ring de vraag stellen of daartegen niet door wetsbe palingen moest gewaakt wordenen toen men zich zette tot het uitwerken daarvankon het niet uitblijven of men moest de aandacht vestigen* op wat tot dat misbruik maken van vertrouwen aanleiding kon geven; men kwam tot de overtuiging dat verschillende bepa lingen der bestaande wetuit dat oogpunt beschouwd, wijziging behoefden en zoo ontstond langzamerhand het plan, om ter wille van de eenheid der wetgeving, een geheel nieuwe wet te bewerken. We vinden dezen ge- dachtengang wel niet met zoovele woorden in de Memorie van Toelichting vermeld, maar kunnen die toch ge makkelijk tusschen de regels door lezenvooral in de voorafgaande behandeling van zes hoofdpunten, waarin de nieuwe regeling van de bestaande afwijkt. Tijdschrift Kadaster 1885 2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 21