216 //lijks." De wedono beschikt ook in den regel op de aan vragen zoolang nl. de verlangde uitgestrektheid blijft bin nen de 5 bouw, en de gronden zijn ingesloten door of he lend aan den dessagrond en niet zijn bedekt met djati, bamboe of nipa in welk geval de aanvrage wordt opgezon den aan het plaatselijk bestuur. //Grond, zich aansluitend //aan of geënolaveerd door den dessagrond N. v. T. //kan worden ontgonnen op vergunning van het district- //boofd. Eene regeling, zeer gemakkelijk voor den inlander, //voor wien dergelijke ontginningen wel regel zullen zijn en //daardoor tevens bevorderlijk aan eene wenschelijke afronding //van het dessagebied." (Hiervoor te lezen dessagrond, daar ontginning van grond toch nooit verandering brengen kan en mag in de grenzen van het rechtsgebied der gemeenten.) //De ontginningsbewijzen, door wien ook verleend, zijn //vrij van zegel, alzoo het doel der ontginnings-ordonnantie //isde ontginning te regelen, maar geenszins om de //ontginning van grond door inlanders noodeloos te belem- //meren." Eeden tot niet inwilliging zal wel tot de zeldzaamheden behoorende kapala dessa, die op de rapportdagen de aan vragen voorbrengt, moet geacht worden, die aanvragen wel eerst deugdelijk te onderzoeken. Bij toch is daarvoor aan sprakelijk bij den wedono, evenals als die aansprakelijk is tegenover het plaatselijk bestuur. Geene belemmerende bepalingen dus, die de ontginning in den weg staan. De wedono, die in den regel de ver gunning verleent tot ontginning, heeft daardoor binnen zekere grenzen de bevoegdheid te beschikken over de woeste domeingronden ten behoeve van den inlander. De ontginnings-documenten worden, alvorens ze uit te te reiken, geregistreerd door het hoofd van het district, waarin ze zijn gelegen en is te zijner tijd voldaan aan de gestelde voorwaarden, don levert de beschikking een authen-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 224