219 //ondernemingen van nijverheid (Zie de nota van toe lichting op het agr. besluit). //Het maximum van den te verkoopen grond zegt de //Nota verder is eenigszins ruim genomen, inzonderheid //wegens de behoeften voor suikerondernemingen en de daar- aan verbonden koeli kampongs grootere stukken voor //landgoederen op nijverheids-inrichtingen kunnen in erfpacht //verkregen worden volgens artikel 18 van het agrarisch besluit." De uitgestrektheid voor gewone woonerven zal wel altijd blijven beneden de bouw van 500 roeden. Daarom moeten aanvragen tot het verleenen van eigendom van stukken grooter dan een bouw, worden voorgebracht met wel toege lichte voorstellen en niet gemengd onder de gewone aan vragen om eigendom op kleinere stukken (Bijblad 1879 No. 8281). Ook dient in het proces-verbaal te worden melding gemaakt van de bestemming door de aanvragers te geven aan den grond (Bijblad 1881 No, 8629). Zoodoende kan de regeering er een oog op houden, dat alleen eigendom wordt verleend voor de doeleinden, genoemd in de 2e alinea van art. 62 reg. regiem.; dat grond aangevraagd tot uitbreiding van steden en dorpen, ook daartoe worde gebezigd en het doel niet wordt voorbijgestreefd door de erven onevenredig groot uit te geven, d. i. grooter dan een bouw van 500 roeden als maximum dat ook de grond aangevraagd voor nijverheids-onderne mingen werkelijk worde gebruikt tot oprichting van fabrie ken en de noodige woon- en pakhuizen. Vroeger werd geen grond afgestaan in eigendom, dan op de hoofdplaatsen, en aan vreemde oosterlingen alleen eigen dom verleend ter plaatse, waar bepaalde wijken aangewezen waren voor hun landaard. Die beperkingen zijn Bedert ver vallen. De circulaire van den Directeur van Binnenlandsch Bestuur dd. 30 April 1872 No. 4469 luidde:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 227