220 //dat de regeering, in afwijking van vroeger //daaromtrent aangenomen beginselen, ge- //bruik wenscht te maken van de bevoegdheidhaar verleend //bij de 2e alinea van art. 62 Reg. Begl. tot afstand vangrood //in eigendom niet alleen in en nabij de steden //maar ook in en nabij de dorpen." Volgens den gewonen loop van zaken wordt eigendom gevraagd door niet inlanders van de erven van in landers. Deze moeten eerst worden aangezocht, dien grond aan eerstgenoemden af te staan, of liever, dien grond te ontruimen, want dat zij afstand doen van den grond, geeft daarop nog geen rec-ht aan niet-inlanders. Dit stelt aan niet-inlanders echter de gelegenheid open, om op dien grond recht te verkrijgen. Met den afstand van den vorigen bezitter nl. komt de grond weer ter beschikking van den landheer en tot dezen, het (Gouvernement) heelt de aanvrager zich te wenden met een verzoek om eigendom of recht van opstal. Het betrekkelijk verzoekschrift wordt door den resident in handen gesteld van eene commissie, die moet constateeren 1°. welke rechten tot dusverre uitgeoefend zijn op den aangevraagden grond 2°. of de rechthebbende bereid is den grond af te staan 3°. of tegen het verleenen van eigendom of recht van opstal geene bezwaren zijn van politieken of an deren aard. Na het ingewonnen advies wordt door de regeering eene beslissing genomen. In de beschikking wordt de koopprijs aangegeven, aan het Gouvernement te voldoen. Tegen be taling daarvan wordt het perceel ingeschreven in de open bare registers. Deze worden aangehouden door de Baden van Justitie, waar deze gevestigd zijn en overal elders door de Hoofden van Gewestelijk bestuur. Wat men verstaat door recht van opstal? In het algemeen het gebruik van eens anders grond voor een be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 228