221 paalden tijd en daaraan verbonden het recht om op dien grond gebouwen, woonhuizen, Bchuren, molens als anders* zins op te sluan. Het Ned.-Ind. Gouvernement verleent recht van opstal op Gouvorneraents grond voor niet langer dan 30 jaar, vroe ger voor hoogstens 20 jaar. Inlanders hebben het e. i. ge bruiksrecht een recht dat den eigendom nabij komt (Bijblad 2835) en daar het meerdere het mindere insluit, zoo geeft het e. i. gebruiksrecht hen van zelf het recht van opstal op dien grond. Maar de Europeanen en de O. en W. vreemdelingen, die dat recht vooralsnog niet hebben, kun nen bet koopen op de wijze boven aangegeven. De bepalingen omtrent het verleenen van recht van opstal zijn vervat in de Staatsbladen 1858 No. 98, 1861 No. 6, 1872 No. 124 en 1875 No. 180. Yroeger was er meer aanvrage om recht van opstal dan tegen woordig, nu de beperkende bepalingen voor het verleenen van eigendom zijn vervallen. Die beperking geldt nog alleen den groud, uitsluitend bestemd voor de oprichting van ta- baksloodsen. Daarop wordt alleen recht van opstal verleend, geen eigendom (Bijblad 1878 No. 3260). Geen recht van opstal wordt verleend op grond in e. i. gebruiksrecht, alvo rens de bezitter voor goed van dat recht heeft afstand gedaan, zoodat na expiratie van hot recht van opstal de grond ressorteert onder het vrije Staatsdomein. Recht van opstal wordt verleend buiten niet in do ste den d&é,r wordpn erven alleen afgestaan in eigendom. (Staatsblad 1875 No. 47). De maximum uitgestrektheid, door het Gouvernement uit te geven in recht van opstal, iB tien bouw en dat even als voor eigendom met 'toog op de fabrieksgronden en daaraan toe te voegen koeli kampongs. Voor inrichtin gen van landbouw wordt geen recht van opstal verleend maar alleen huur en erfpacht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 229