18 De beide eerste hoofdpunten hebben meer in het bizonder ten doel het voorkomen van misbruiken als zich in den laatsten tijd hadden voorgedaan. Daartoe wordt voorgesteld 1°. om de tegenwoordige onvolledige regeling van het toezicht te vervangen doör een zoo danige, waarbij dit ook over de candidaat-notarissen op wie thans geen toezicht wordt gehouden, uitgeoefend zou worden, door Kamers van Toezicht met disciplinaire rechtsmacht, die zouden bestaan uit drie rechterlijke ambtenaren, twee notarissen en twee hoofdambtenaren der registratie; volgens het herziene ontwerp zouden evenwel ook ambtenaren der registratie in deze kamers zitting kunnen nemen. In de 3 d® plqats heeft men het voorgestelde doel willen bereiken door bepalingen, die beletten zouden dat de notarissen lichtvaardige hande lingen doen met eens anders geld. Ten opzichte van die bepalingen wijken de beide ontwerpen evenwel van elkander af; terwgl het oorspronkelijke het leenen van geld trachtte te voorkomen door den notaris deswege tot allerlei formaliteiten te verplichten, is in het herziene voorgesteld om, behoudens een paar uitzonderingen, alle rechtsvordering te ontzeggen tegen den notaris ter zake van het ter leen verstrekken tegen loon of rente van geldswaardenzonder zakelijke zekerheidsstelling. Tot deze categorie van bepalingen kan ook nog ge bracht worden het 3d6 hoofdpunt, volgens hetwelk de notarissen niet slechts, zooals tegenwoordig in enkele gevallen van ziekte b. v. door den koning zullen kunnen ontslagen wordenmaar steeds op gemotiveerde voordracht van de Kamers van Toezicht, welke voor dracht volgens het herziene ontwerp, tegelijk met het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 22