224 een anderen voet gronden te bekomen voor landbouwon dernemingen. Zij bepaalt dat //volgens regels te stellen bij algemeene verordening worden gronden afgestaan in erfpacht voor niet langer dan 75 jaren" en welke gronden P natuur lijk die waarover het Gouvernement vrij heeft te beschik ken: de gronden behoorende tot het vrije Staatsdomein. Geen gronden dus zegt het agrarisch besluit te over vloede na. waarop anderen recht hebben indien zij ongenegen zijn van hun recht afstand te doen." Natuurlijk! ook zonder de 2e en 8e bepaling der agrarische wet en het bepaalde bij bijblad 1873 No. 3020 kan daaromtrent geen twijfel bestaandan, deze en de beide volgende excepties schijnen slechts een ge leidelijken overgang te moeten daarstellon tot de drie laat ste, die weinig verband houden met een milde toepassing der agrarische wet, de laatste allerminst; ub. gronden naar de instellingen der inlanders als gewijde beschouwd"; nc. gronden voor openbare markten afgezonderd of voor den openbaren dienst bestemd." Dat die gronden van de erfpacht zijn uitgesloten, is weer niet meer dan rechtmatig. De nota van toelichting op de ontginnings-ordonnantie erkent zelf, dat die gronden tot de dorpen behooren, maar i/d. gouvernements-koffieterreinen, lie. houtbosschen onder geregeld beheer." Tegen de uitgifte daarvan zou ook bijblad 8020 in verzet komen. af. de gronden te reserveeren voor de Gouvernements- koffiekultuur." Deze uitsluiting staat de uitgifte van gronden in erfpacht meer in den weg, dan in de bedoeling van den wetgever kan gelegen hebben. De afstand geschiedt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 232