227 De 2e der gemengde bepalingen luidt: dit besluit is van toepassing op Java en Madura, behoudens art. 27 reg. regl. d. w. z. op heel Java en Madura voor zoover Gouverne- mentsland. Ook al weer heel natuurlijk. De agrarische wet en het dito besluit behandelen de rechten op- en de afstand van grond in de Gouvernementslanden Van partioulier en vor stenland wordt niet gerept en waar ook in die beide sprake is van huur en erfpacht hebbe men die wel te onderscheiden van de gelijknamige rechten op den grond in de Gouverne mentslanden. In de vorstenlanden trekken alle prinsen en dignitarissen in dienst van den vorst hunne inkomsten uit het ambtelijk landbezit, waarmede ook in de Gouvernementslanden de diensten werden beloond van het dorpsbestuur. Van nature geneigd hunne apanage gronden te verhuren of te verpach ten, werd dit door de hoofden in praktijk gebracht van stonden aan, dat zich Europeanen in de vorstenlanden vestig den. De Gouverneur-Generaal van der Oapellen (1819-1826) was zeer tegen de vestiging van een toenemend getal Euro peanen in het binnenland. Hij gelastte de residenten van Djocjokarta en Soerakarta de landverhuur tegen te gaan, doch toen hem bleek dat ondanks zijn bevel nog vele con tracten waren ingeschreven, beval hij bij publicatie van 6 Mei 1828 dat die alle zouden worden geroijeerd. In 1826 was, bij de komst van den Oommissaris-Generaal du Bus de de Ghisignies, geheel Djocjokarta in opstand en Soerakarta werd alleen in toom gehouden door het beleid van den Ge neraal de Kok. Bij publioatie van 17 Mei 1827 Ho. 53 werd de landverhuur weer opengesteld en de publicatie van 6 Mei 1823 ingetrokken. Het aantal Europeesche landbouwondernemingen in de vortenlanden bedraagt thans 222.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 235