228 Van erfpacht wordt gewag gemaakt behalve in de wet van 9 April 1870 in het reglement op de particuliere lan derijen bewesten den Tji Mannek (Stbl. 1836 No. 19); //alle //gronden, door de inlandsche bevolking metterdaad be- //bouwd, bewerkt of onderhouden voor eigen rekening en //risico, worden verstaan haar te zijn uitgegeven in erf- //pacht (art. 3) Ze kunnen dit hun recht verkoopen //en vervreemden en van hetzelve niet verstoken geraken //dan op de wijze in dit reglement bepaald" (art. 4.) Bijna gelijkluidend met de derde bepaling der agrarische wet is: //de landeigenaar mag niet beschikken over sawah, tuin //of bouwgrond aangelegd of in erfpacht verkregen door een //opgezetene, anders dan bij minnelijke schikking' (art. 21.) Maar even stellig als de landheer do rechten moet eerbie digen van den erfpachter, evenzeer is deze gehouden den landheer te geven wat dos landheers is, op poene van ver- beurtverklaring van het erfpachtsrecht, zoo daarvoor termen gevonden worden, ter beslissing aan de plaatselijke autori teit (art. 5) en wat voor den erfpachter de gevolgen zijn van nalatigheid of onwil in het praesteeren van den verplichten persoonlijken dienst, daarover is kortelings beslist bij arrest van het Hoog Gerechtshof van 6 Maart jl. Volgens dat arrest is de verplichting van de opgezetenentot het praes teeren van heerendienst, van publiek rechterlijken nard. De politierechter is bevoegd, om bij niet voldoening aan die ver plichting, recht te spreken. Iedere andere rechter, speciaal de burgerlijke, is in zaken als deze onbevoegd. Met deze korte vermelding van den aard van het grond bezit ook buiten de Gouvernementslanden meenen wij den agrarischen toestand van Java voldoende te hebben toege licht. Hoofdzaak was daarbij uit den aard der zaak het grondbezit in de Gouvernementslanden. Tot een juister begrip daarvan geven we onderstaande tabellen ten beste, van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 236